• Փարիզում հարգանքի տուրք է մատուցվել զոհված լրագրողների հիշատակին
Ադրբեջանի կառավարությունը մշտապես հատուկ ուշադրություն և հոգատարություն է ցուցաբերում զոհված լրագրողների ընտանիքների անդամների նկատմամբ՝ քայլեր ձեռնարկելով նրանց հիշատակը պահպանելու համար: Բացի այդ, այս ուղղությամբ որոշակի աշխատանք են կատարում նաև հասարակական կազմակերպությունները: Վերջերս Baku Network վերլուծական կենտրոնի նախաձեռնությամբ՝ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում՝ Փարիզում կազմակերպվել է զոհված լրագրողների հիշատակին նվիրված ցուցահանդես, որը հատկապես հատուկ նշանակություն ուներ այս համատեքստում:
Այս մասին Trend-ին ասել է զոհված լրագրող Մահերամ Իբրահիմովի եղբայրը՝ Ասկեր Իբրահիմովը:
Նահատակի եղբայրը հավելել է, որ նման ցուցահանդեսի առաջին անգամ անցկացումը, և այն էլ Եվրոպայում, կարևոր է ոչ միայն որպես նահատակների նկատմամբ ուշադրության նշան, այլև ադրբեջանական իրականությունը միջազգային հանրությանը հասցնելու համար:
«Անհրաժեշտ է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ագրեսիայի, խաղաղ բնակիչների, մասնավորապես՝ իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարող լրագրողների դեմ ռազմական հանցագործությունների, ինչպես նաև ականային սպառնալիքի և այլ նմանատիպ հարցերի վրա։ Մենք միշտ պետք է պաշտպանենք մեր ճշմարտությունը միջազգային ասպարեզում։ Փարիզում ցուցահանդեսը, զոհված լրագրողների լուսանկարներով բուկլետների տարածումը և եվրոպացի քաղաքական գործիչների, հայտնի և ազդեցիկ անձանց մասնակցությունը միջոցառմանը՝ արժանի օրինակ է։ Մեր ընտանիքի անունից երախտագիտությունն ենք հայտնում Baku Network-ին», - ասել է Ա. Իբրահիմովը։

19 Сентября 2025 - 11:09
Азербайджанское государство постоянно проявляет особое внимание и заботу о членах семей погибших журналистов, предпринимая шаги по сохранению их памяти. Наряду с этим, общественные организации также осуществляют определённую работу в этом направлении. Недавно, по инициативе Аналитического центра Baku Network, в столице Франции, городе Париже, была организована выставка, посвящённая памяти погибших журналистов, что имело особое значение в этом контексте.
Об этом сказал Trend брат погибшего журналиста Магеррама Ибрагимова Аскер Ибрагимов.
Брат шехида добавил, что проведение такой выставки впервые, и к тому же в Европе, важно не только как проявление внимания к шехидам, но и для донесения азербайджанских реалий до мирового сообщества.
«Необходимо доводить до внимания мировой общественности информацию об агрессии Армении против Азербайджана, военных преступлениях против мирных граждан, в особенности против журналистов, исполняющих свой профессиональный долг, а также минной угрозе и другие подобные вопросы. Мы всегда должны отстаивать нашу правду на международной арене. Выставка в Париже, распространение буклетов с фотографиями погибших журналистов, привлечение к мероприятию европейских политиков, известных и авторитетных лиц — это достойный пример. От имени нашей семьи мы выражаем благодарность Baku Network», — сказал А. Ибрагимов.