19 Սեպտեմբերի 2025 - 10:00
Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարար Մեջնուն Մամեդովը հանդիպել է Բաքվում Չինաստանի դեսպան Լյու Մեյի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարարությունը։
Հանդիպմանը Մամեդովը նշել է, որ Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է բոլոր ոլորտներում։ Նրա խոսքով Ադրբեջանը լիովին աջակցում է՝ Չինաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին։
«Հանդիպմանը քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են՝ պայմանագրա-իրավական բազայի և գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ամրապնդումը, գյուղատնտեսության հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծումը, գյուղատնտեսական և պարենային արտադրանքի ապրանքաշրջանառության ավելացումը, գյուղատնտեսական ոլորտ ժամանակակից տեխնոլոգիաների փոխանցումը ագրարային հատված, ինչպես նաև գյուղատնտեսական հետազոտությունների և նորարարությունների ոլորտում համագործակցությունը», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Դեսպանն իր հերթին ընդգծել է, որ Չինաստանը հանդիսանում է Ադրբեջանի բարեկամ երկիր և հետաքրքրված է բոլոր ոլորտներում գործընկերության զարգացմամբ։ Նա նշել է գյուղատնտեսության, նորարարության և տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժը։

• Посол КНР: Пекин заинтересован в развитии партнерства с Баку во всех областях
Министр сельского хозяйства Азербайджана Меджнун Мамедов провел встречу с послом Китая в Баку Лю Мэй.
В ходе встречи Мамедов отметил, что сотрудничество между Азербайджаном и Китаем динамично развивается во всех сферах. По его словам, Азербайджан полностью поддерживает все инициативы, направленные на укрепление торгово-экономических отношений с Китаем.
«На встрече обсуждались такие вопросы, как укрепление сотрудничества и договорно-правовой базы в аграрном секторе, создание совместной рабочей группы по сельскому хозяйству, увеличение товарооборота сельскохозяйственной и продовольственной продукции, передача самых современных технологий в аграрный сектор, а также сотрудничество в области сельскохозяйственных исследований и инноваций», - отмечается в информации.
Посол, в свою очередь, подчеркнула, что Китай является дружественной Азербайджану и заинтересована в развитии партнерства во всех областях. Она отметила наличие большого потенциала для расширения сотрудничества в области сельского хозяйства, инноваций и технологий.