18 Սեպտեմբերի 2025 - 16:00
Բաքվի գործադիր իշխանության (ԲԳ) պատվիրակությունը մասնակցել է՝ բարեկամ Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկի 958-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին։
Ինչպես Armenia.az-ին հայտնել են Բաքվի ԳԻ մամուլի ծառայությունից, այցի ընթացքում ԳԻ ղեկավարի տեղակալ Այազ Հուսեյնովը հանդիպել է՝ Մինսկ քաղաքի գործադիր կոմիտեի փոխնախագահ Օլեգ Կորզունի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են համագործակցության հեռանկարային ոլորտները, այդ թվում՝ քաղաքային տնտեսությունը, շրջակա միջավայրի անվտանգությունը և կենցաղային թափոնների կառավարումը։ Օլեգ Կորզունը բարձր է գնահատել քաղաքի զարգացումը, մաքրությունը և հարմարությունները։ Նա նշել է, որ տեղյակ է Բաքվում աղբի հավաքման և տեսակավորման նախագծի հաջողության մասին՝ հետաքրքրություն հայտնելով այս փորձն ուսումնասիրելու հարցում։
Իր հերթին, Ա. Հուսեյնովը նշել է Բաքվի զարգացումը և այն ուշադրությունը, որը նախագահ Իլհամ Ալիևը նվիրում է այս հարցին։ Նա պատմել է մայրաքաղաքում իրականացվող լայնածավալ բարեկարգման աշխատանքների մասին և պատրաստակամություն է հայտնել՝ աղբի տեսակավորման հարցում հաջողություններով կիսվել բելառուսական կողմի հետ։

• Минск заинтересован в изучении опыта Баку в вопросе сортировки мусора
Делегация Исполнительной власти (ИВ) Баку приняла участие в торжественных мероприятиях, посвящённых 958-летию города Минск – столицы дружественной Беларуси.
Как сообщили Armenia.Аz в пресс-службе ИВ Баку, в ходе визита заместитель главы ИВ Аяз Гусейнов встретился с заместителем председателя исполнительного комитета города Минск Олегом Корзуном.
На встрече были обсуждены перспективные сферы сотрудничества, в том числе городское хозяйство, экологическая безопасность и управление бытовыми отходами. О. Корзун высоко оценил развитие, чистоту и благоустроенность города. Он отметил информированность об успехах проекта по сбору и сортировке бутовых отходов в Баку, выразив интерес в изучении данного опыта.
В свою очередь, А. Гусейнов отметил развитие Баку, то, как много уделяет этому вопросу внимание президент Ильхам Алиев, рассказал о масштабных работах по благоустройству столицы и выразил готовность поделиться с белорусской стороной успехами в вопросе сортировки мусора.