• Եվրահանձնակատար Կոս. Ղարաբաղ այցը խորը տպավորություն թողեց ինձ վրա
Աղդամ և ամբողջությամբ Ղարաբաղ այցը խորը տպավորություն թողեց ինձ վրա: Ձեր կառավարության կողմից այս տարածաշրջաններում իրականացվող վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքները, երկարատև պատերազմից վնասված և ավերված հողերում նոր կյանք կառուցելու ջանքերը իսկապես գովելի են: Ես բարձր եմ գնահատում ձեր կառավարության վճռականությունը՝ կառուցելու նոր քաղաքներ, ժամանակակից ենթակառուցվածքներ և սոցիալական օբյեկտներ, ինչպես նաև մարդկանց իրենց հայրենի հողեր վերադարձնելու քայլերը:
Ըստ AZERTAC-ի, Աղդամ կատարած այցի ժամանակ լրագրողներին հայտարարել է՝ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը:
«Այս այցը կարևոր հիշողություններ թողեց ինձ համար։ Ես կցանկանայի ընդգծել երեք հիմնական կետ. առաջինը՝ ոչ մի պատերազմ լավ արդյունքներ չի տալիս։ Պատերազմը տակնուվրա է անում մարդկանց կյանքը, խորը վերքեր է հասցնում, և դրա ծանր հետևանքները տևում են երկար տարիներ։ Երկրորդ՝ խաղաղությունը հնարավոր է։ Հանուն խաղաղության անհրաժեշտ է դադարեցնել պատերազմը, քայլեր ձեռնարկել հաշտեցման ուղղությամբ և կենտրոնանալ ապագայի այս տեսլականի վրա։ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը դրա օրինակ են։ Երրորդը՝ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել այս գործընթացին։ Հուսով եմ, որ այսօր կստորագրվի ֆինանսական համաձայնագիր, և որ այս փաստաթուղթը ֆինանսական օգնություն կտրամադրի տարածաշրջանի զարգացմանը, մասնավորապես՝ առողջապահական համակարգի ամրապնդմանը», - ասել է Մարտա Կոսը, վստահություն հայտնելով, որ Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները կհասնեն նոր մակարդակի, և այս համագործակցությունը օգտակար կլինի երկու կողմերի համար։

• Еврокомиссар Кос: Посещение Карабаха произвело на меня глубокое впечатление
Посещение Агдама и Карабаха в целом произвело на меня глубокое впечатление. Работы по восстановлению и реконструкции, проводимые вашим государством в этих регионах, его усилия по построению новой жизни на землях, пострадавших и разрушенных продолжительной войной, поистине заслуживают одобрения. Я высоко ценю решительность вашего правительства в строительстве новых городов, современной инфраструктуры и социальных объектов, а также его шаги, направленные на возвращение людей на родные земли.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявила журналистам комиссар Европейского Союза (ЕС) по вопросам расширения Марта Кос, посетившая Агдам.
«Эта поездка запомнилась мне важными моментами. Хотела бы подчеркнуть три основных нюанса: во-первых, ни одна война не дает хороших результатов. Война переворачивает жизнь людей, наносит глубокие раны, а ее тяжелые последствия сохраняются на долгие годы. Во-вторых, мир возможен. Во имя мира важно остановить войну, предпринять шаги, служащие примирению, и сосредоточиться на этом видении будущего. Шаги, предпринятые Азербайджаном и Арменией, служат тому примером. В-третьих, Европейский Союз готов поддержать этот процесс. Надеюсь, что сегодня будет подписано финансовое соглашение, и этот документ обеспечит финансовую помощь развитию региона, в частности укреплению системы здравоохранения», — сказала Марта Кос, выразив уверенность в том, что отношения между Азербайджаном и Европейским Союзом выйдут на новый уровень и это сотрудничество будет выгодно обеим сторонам.