• Ալիևը և Կոսը քննարկել են Ադրբեջանի ներդրումը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության մեջ
Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Եվրոպական Միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսին։
Մարտա Կոսը շնորհավորել է պետության ղեկավարին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման գործում ձեռք բերված նվաճումների համար։ Նա նշել է, որ Եվրամիությունը կշարունակի աջակցել՝ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ապահովմանն ուղղված ջանքերին և Ադրբեջանի մարդասիրական ականազերծման ոլորտում գործունեությանը։
Հանձնակատար Մարտա Կոսը նշել է, որ Եվրամիությունը և Ադրբեջանը հաջող համագործակցություն են հաստատել էներգետիկ ոլորտում։ Նա նաև ընդգծել է՝ տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության համար հետագա զարգացման մեծ հեռանկարնե.
Նախագահ Իլհամ Ալիևը գոհունակությամբ հիշել է այս տարվա մայիսին Տիրանայում կայացած իր հանդիպումը՝ Եվրոպական Միության Խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ։
Պետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքների համար և ընդգծել, որ Ադրբեջանը կշարունակի ջանքեր գործադրել՝ տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման համար։ Նշելով տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի զարգացման համար լավ հնարավորությունները՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը ինտենսիվ աշխատանք է անցկացնում ազատագրված տարածքներում ճանապարհային և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կառուցման ուղղությամբ։ Այս առումով նա ընդգծել է՝ Զանգիլան տանող ճանապարհային և երկաթուղային գծերի կարևորությունը։
Անդրադառնալով Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության մեջ Ադրբեջանի ներդրմանը՝ պետության ղեկավարը նշել է, որ ադրբեջանական գազն այժմ արտահանվում է 10 եվրոպական երկիր, այդ թվում՝ ԵՄ ութ անդամ պետություն, և արտահանման աշխարհագրությունը ընդլայնվում է։
Հանդիպմանը նշվել է՝ Կենտրոնական Ասիայից Ադրբեջան Միջին միջանցքով ստացվող բեռների ծավալների զգալի աճ, և մտքեր են փոխանակվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

18 Сентября 2025 - 13:59
18 сентября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял комиссара Европейского Союза по вопросам расширения Марту Кос.
Как сообщает Caliber.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы государства.
Марта Кос поздравила главу государства с достижениями в нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и продвижении мирной повестки. Гостья сказала, что Европейский Союз и впредь продолжит поддерживать усилия, направленные на обеспечение прочного мира в регионе, и деятельность Азербайджана в сфере гуманитарного разминирования.
Комиссар Марта Кос отметила, что между Европейским Союзом и Азербайджаном налажено успешное сотрудничество в энергетической сфере. Она также подчеркнула наличие больших перспектив для дальнейшего развития взаимодействия в транспортном секторе.
Президент Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил свою встречу с президентом Совета Европейского Союза Антониу Коштой и президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, состоявшуюся в Тиране в мае этого года.
Глава нашего государства поблагодарил за поздравления, подчеркнул, что Азербайджан продолжит усилия по продвижению мирной повестки дня в регионе. Отметив наличие хороших возможностей для налаживания транспортных связей в регионе, президент Ильхам Алиев сказал, что Азербайджан проводит интенсивную работу по созданию дорожно-транспортной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях. В этой связи он подчеркнул значение автомобильной и железнодорожной линий, ведущих в Зангилан.
Коснувшись вклада нашей страны в энергетическую безопасность Европы, глава государства отметил, что в настоящее время азербайджанский газ экспортируется в 10 европейских стран, в том числе в 8 государств-членов Европейского Союза, и география экспорта расширяется.
На встрече было сообщено о значительном увеличении объемов грузов, поступающих из Центральной Азии в Азербайджан по Среднему коридору, состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.