• Փաշինյանը՝ Հայաստանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության նշանակության մասին
Հայաստանի և Չինաստանի միջև ստեղծվել է շատ կոնկրետ գործընկերություն, և այդ գործընկերությունը պետք է զարգանա, այդ թվում՝ փոխադարձ ներդրումային հնարավորությունների միջոցով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա որպես ամենակարևոր փաստաթուղթ նշել է ՀՀ և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ հանդիպման արդյունքներով։
Փաշինյանը բացատրել է, որ ռազմավարական գործընկերությունը նշանակում է, որ բիզնես համայնքները դրական քաղաքական ազդանշան են ստանում տնտեսության և այլ ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու համար։
«Մեր գործընկերները պետք է պարզապես օգտվեն այս հնարավորություններից։ Իհարկե, ակնհայտ է, որ հեռավորության և տրանսպորտի հետ կապված սահմանափակումներ կան, բայց ես վստահ եմ, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացումը զգալիորեն կլուծի այս խնդիրը։ Պատկերացրեք Հայաստանում գնացքներ բեռնելու և Չինաստանում բեռնաթափելու հնարավորությունը։ Սա բոլորովին այլ տնտեսական իրավիճակ է։ Եվ մեր խնդիրներից մեկը այս իրավիճակը արձանագրելն է», - նշել է ՀՀ վարչապետը։

18 Сентября 2025 - 13:56
Между Арменией и Китаем сложилось весьма конкретное партнерство, и это партнерство должно развиваться, в том числе посредством взаимных инвестиционных возможностей.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом в беседе с журналистами заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В качестве самого важного документа он назвал соглашение о стратегическом партнерстве между Арменией и Китаем, подписанное по итогам встречи с председателем КНР Си Цзиньпином.
Пашинян пояснил, что стратегическое партнерство означает получение бизнес-сообществами положительного политического сигнала развивать отношения в экономике и других сферах.
«Наши партнеры должны просто воспользоваться этими возможностями. Конечно, очевидно, что ограничения, связанные с расстоянием и транспортом, существуют, но я уверен, что разблокировка региональной инфраструктуры позволит решить существенную часть этой проблемы. Представьте себе возможность погрузки грузов на поезда в Армении и разгрузки в Китае. Это совершенно другая экономическая ситуация. И одна из наших задач — и эту ситуацию зафиксировать», — отметил премьер-министр Армении.