• Պետդեպը հրապարակել է փաստաթղթեր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հանդիպումից հետո
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրապարակել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի մասնակցությամբ անցկացված եռակողմ գագաթնաժողովից հետո ստորագրված փաստաթղթերը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Պետդեպարտամենտին, փաստաթղթում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ հանդիպումը որակվում է «պատմական» և, ամերիկյան կողմի կարծիքով, այն բացում է խաղաղության նոր դարաշրջան Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում։
«Միացյալ Նահանգները, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության հետ համատեղ, հրապարակում են օգոստոսի 8-ին նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած պատմական հանդիպման վերջնական փաստաթղթերը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Փաթեթը ներառում է.
-  Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի համատեղ հայտարարություն Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից հետո;
- ԱՄՆ կառավարության և Ադրբեջանի կառավարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր՝ ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրություն մշակելու համար ռազմավարական աշխատանքային խումբ ստեղծելու վերաբերյալ;
-  ԱՄՆ կառավարության և Հայաստանի կառավարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Աշխարհի խաչմերուկ» գործընկերության վերաբերյալ՝ կարողությունների զարգացման համար;
- ԱՄՆ կառավարության և Հայաստանի կառավարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր՝ արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային նորարարության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ;
ԱՄՆ կառավարության և Հայաստանի կառավարության միջև էներգետիկ անվտանգության գործընկերության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։

• Госдеп опубликовал документы, подписанные между Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне
Госдепартамент США обнародовал документы, подписанные по итогам трехстороннего саммита с участием Азербайджана и Армении, состоявшегося 8 августа в Вашингтоне.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на Госдеп, в документе прошедшая встреча при участии президента США Дональда Трампа, президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна названа «исторической» и, по словам американской стороны, открывает новую эру мира в регионе Южного Кавказа.
«Соединенные Штаты совместно с Республикой Армения и Азербайджанской Республикой настоящим публикуют окончательные документы с исторической встречи, состоявшейся 8 августа между президентом Дональдом Трампом, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном», - говорится в заявлении.
Среди опубликованных документов:
- Совместная декларация президента Азербайджана и премьер-министра Армении по итогам их встречи в Вашингтоне, округ Колумбия, Соединенные Штаты Америки;
- Меморандум о взаимопонимании между правительством Соединенных Штатов Америки и правительством Азербайджанской Республики относительно создания Стратегической рабочей группы для разработки Хартии о стратегическом партнерстве между Соединенными Штатами Америки и Азербайджанской Республикой;
- Меморандум о взаимопонимании между правительством Соединенных Штатов и правительством Республики Армения относительно партнерства по наращиванию потенциала «Перекресток мира»;
- Меморандум о взаимопонимании между правительством Соединенных Штатов Америки и правительством Республики Армения относительно партнерства в области инноваций в сфере искусственного интеллекта и полупроводников;
- Меморандум о взаимопонимании между правительством Соединенных Штатов Америки и правительством Республики Армения относительно партнерства в области энергетической безопасности.