• Ադրբեջանի օմբուդսմեն. Հայաստանը պետք է տեղեկատվություն տրամադրի անհետ կորած անձանց մասին
Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի 30-ամյա ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորել են մեր հազարավոր հայրենակիցներ, և մինչ օրս նրանց ճակատագրի մասին ոչինչ հայտնի չէ: Պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած է համարվում մոտ 4000 մարդ, այդ թվում՝ 71 երեխա, 284 կին և 316 տարեց մարդ:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի՝ օգոստոսի 30-ի՝ Անհետ կորածների միջազգային օրվա կապակցությամբ ուղղված ուղերձում:
«Անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի հետ կապված հարցը բազմիցս բարձրացվել է միջազգային կազմակերպությունների առջև, և Ժնևի կոնվենցիաների պահանջներին համապատասխան՝ Հայաստանը պետք է տեղեկատվություն տրամադրի մեր հայրենակիցների մասին։ Որպես Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ խորապես հարգում եմ պատերազմի և այլ հանգամանքների հետ կապված անհետ կորած անձանց հիշատակը և ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ համաշխարհային հանրությունը և միջազգային կազմակերպությունները պետք է ակտիվացնեն իրենց ջանքերը՝ մոտ 4000 մարդու ճակատագիրը պարզելու համար։ Հայաստանը պարտավոր է կատարել իր պարտավորությունները՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի», - ասվում է հայտարարության մեջ։

29 Августа 2025 - 12:31
В результате 30-летней военной агрессии Армении против Азербайджана тысячи наших соотечественников пропали без вести, и до сегодняшнего дня об их судьбе ничего неизвестно. Согласно официальным данным, в результате агрессии Армении против Азербайджана около 4000 человек числятся пропавшими без вести, среди них 71 ребенок, 284 женщины и 316 пожилых людей.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в обращении омбудсмена Сабины Алиевой по случаю 30 августа — Международного дня пропавших без вести.
«Проблема, связанная с судьбой пропавших без вести азербайджанцев, неоднократно поднималась перед международными организациями, и в соответствии с требованиями женевских конвенций Армения должна предоставить информацию о наших соотечественниках. Как уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики, я с глубоким уважением чту память лиц, пропавших без вести в связи с войной и другими обстоятельствами, и еще раз хочу подчеркнуть, что мировое сообщество и международные организации должны активизировать свои усилия для выяснения судьбы около 4000 человек. Армения обязана выполнить возложенные на нее обязательства в соответствии с нормами международного гуманитарного права», — говорится в заявлении.