29 Օգոստոսի 2025 - 14:45
Ռուսաստանն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ որոշմանը՝ լուծարելու Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը, որը զբաղվում էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ։
Այս մասին РБК-ին ասել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը՝ ճշտելով, որ խումբը նախատեսվում է վերջնականապես լուծարել մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերը։
Նրա խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է երեք ինստիտուտների՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը։
«Հաշվի առնելով կողմերի դիրքորոշումը դրանց պահպանման աննպատակահարմարության վերաբերյալ, մենք որևէ պատճառ չենք տեսնում կանխելու դրանց լուծարումը», - ասել է դիվանագետը։

• Лукашевич: Москва поддерживает решение Баку и Еревана о роспуске МГ ОБСЕ
Россия поддерживает совместное решение Азербайджана и Армении о роспуске Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), занимавшейся урегулированием карабахского конфликта.
Об этом РБК заявил постоянный представитель России при ОБСЕ Александр Лукашевич, уточнив, что окончательно ликвидировать группу планируют к декабрю 2025 года.
По его словам, речь идет о прекращении работы трех институтов — Минской группы, должности личного представителя действующего председателя ОБСЕ и группы планирования высокого уровня.
«Принимая во внимание позицию сторон о нецелесообразности их сохранения, не видим оснований для препятствования их роспуску», — заявил дипломат.