29 Օգոստոսի 2025 - 13:21
Ըստ APA-ի՝ արարողությանը մասնակցել են Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Բիրոլ Աքգյունը, դեսպանատան ներկայացուցիչներ և այլ պաշտոնատար անձինք։
Հուշահամալիրի պատվանդանին ծաղկեպսակ է դրվել, ապա հնչել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի օրհներգերը։
Ելույթ է ունեցել Ադրբեջանում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բիրոլ Աքգյունը։ Նա հարգանքի տուրք է մատուցել Ադրբեջանի և Թուրքիայի նահատակների հիշատակին։ Դիվանագետն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև եղբայրական հարաբերությունները կամրապնդվեն։
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցներն այցելել են Թուրք զինվորների հուշահամալիր և Նահատակների ծառուղի, որտեղ ծաղկեպսակ և ծաղիկներ են դրել։

• В Азербайджане торжественно отметили День Победы Турции
Как сообщает АПА, в церемонии приняли участие посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн, представители посольства и другие официальные лица.
К Мемориалу был возложен венок, затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции.
Чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн выступил у мемориала. Он почтил память шехидов Азербайджана и Турции. Бирол Акгюн подчеркнул, что братские отношения между двумя странами будут укрепляться.
Затем участники мероприятия посетили Мемориал турецким воинам и Аллею шехидов, где возложили венок и цветы.
Отметим, 30 августа 1922 года в Думлупынаре под командованием Мустафы Кемаля Ататюрка была одержана победа, которая в Турции ежегодно отмечается как День Победы.