28 Օգոստոսի 2025 - 22:29
Բաքվի զինվորական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ հրապարակվել է մեղադրյալ Արկադի Ղուկասյանի նախնական քննության փուլում տրված ցուցմունքը, ինչպես նաև ընթերցվել են նրա քրեական գործին վերաբերող այլ փաստաթղթեր։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Արկադի Ղուկասյանը նախնական քննության ժամանակ տված իր ցուցմունքում նշել է, որ լինելով ինքնահռչակ ռեժիմի «նախագահը», ինքը լիազորություններ ուներ որոշումներ կայացնելու ցանկացած «պաշտոնում» նշանակումների վերաբերյալ։ Բացառություն էին միայն «պաշտպանության նախարարի» նշանակումն ու պաշտոնից ազատումը, որոնք իրականացվել են Հայաստանի ՊՆ-ի և նախագահի հետ համաձայնեցնելուց հետո։
Ղուկասյանն իր ցուցմունքում ընդգծել է, որ տարածաշրջան զենք և զինամթերք է ուղարկել Հայաստանի ՊՆ-ն, իսկ ինքնահռչակ ռեժիմի «պաշտպանության նախարարությունը» փաստացի գործել է որպես Հայաստանի ՊՆ կառուցվածքային ստորաբաժանում։ Նրա խոսքով՝ զենք, զինամթերք և հանդերձանքը Հայաստանից տարածաշրջան են մատակարարվել Գյորուս-Լաչին-Խանքենդի և Վարդենիս-Քելբաջար-Աղդերե-Խանքենդի ավտոմոբիլային ճանապարհներով։

• Гукасян: «минобороны» сепаратистов действовало как часть Минобороны Армении
На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде были оглашены показания обвиняемого Аркадия Гукасяна, данные им на стадии предварительного расследования, а также зачитаны другие документы по его уголовному делу.
Как передает АЗЕРТАДЖ, Аркадий Гукасян в показаниях во время предварительного расследования заявил, что, будучи «президентом» самопровозглашенного режима, он обладал полномочиями принимать решения по любым назначениям на «должности». Исключение составляли лишь назначения и освобождения от «должности министра обороны», которые осуществлялись после согласования с Министерством обороны Армении и президентом этой страны.
Гукасян в своих показаниях подчеркнул, что оружие и боеприпасы в регион отправляло Министерство обороны Армении, а «министерство обороны» самопровозглашенного режима фактически действовало как структурное подразделение Минобороны Армении. По его словам, оружие, боеприпасы и предметы снабжения доставлялись из Армении в регион по автомобильным дорогам Горус-Лачин-Ханкенди и Варденис-Кяльбаджар-Агдере-Ханкенди.