• Փաշինյանը հրաժարվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 10–ի եռակողմ հայտարարությունից
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10–ի եռակողմ համաձայնագրին վերադառնալն իմաստ չունի, քանի որ այդ փաստաթուղթն անցյալում է մնացել:
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին Փաշինյանը հայտարարել է ՀՀ կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ 2025 թ. օգոստոսի 8–ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն։ Ընդ որում՝ Փաշինյանն ընդդիմությանը մեղադրել է նրա համար, որ այդ իրադարձությանը հաջորդած առաջին օրերին՝ օգոստոսի 9, 10, 11 և 12-ին եղել է շոկի մեջ, իսկ 13-ին անցել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ակտիվ հակազդեցությանը:

28 Августа 2025 - 14:34
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что возвращение к трехстороннему соглашению от 10 ноября 2020 года не имеет смысла, поскольку этот документ остался в прошлом.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом он сообщил на брифинге после заседания правительства в четверг.
По его словам, 8 августа 2025 года между Арменией и Азербайджаном был установлен мир. При этом он обвинил оппозицию в том, что в первые дни после этого события — 9, 10, 11 и 12 августа — она пребывала в состоянии шока, а уже с 13 августа перешла к активному противодействию достигнутым договоренностям.
Пашинян подчеркнул, что считает своей обязанностью «защищать установленный мир» и готов разъяснить обществу все вопросы, вызывающие обеспокоенность.