• Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Օգոստոսի 28-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին։
Մագդալենա Գրոնոն Իլհամ Ալիևին է փոխանցել ԵՄ ղեկավարության ողջույնը, ինչպես նաև ԵՄ ղեկավարության և անձամբ իր անունից շնորհավորել է նախագահին Վաշինգտոնում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ ձեռք բերված կարևոր արդյունքների համար։ Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը մեծ ներդրում է ունենում տարածաշրջանում տևական խաղաղության ապահովման գործում։
Հյուրը նշել է, որ Եվրամիության երկրները աջակցում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հասնելուն։ Բացի այդ, Մագդալենա Գրոնոն հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել երկու երկրների միջև համաձայնեցված հարցերի իրականացմանը, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջանցքի ստեղծմանը։
Իլհամ Ալիևը, նշելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված արդյունքների պատմական նշանակությունը, հատուկ ընդգծել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դերը այս գործընթացում։ Նախագահը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ստորագրված Վաշինգտոնյան հռչակագիրը, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի համատեղ կոչը՝ Մինսկի խմբի լուծարման վերաբերյալ, կարևոր քայլեր են խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
Հանդիպման ժամանակ նշվել է, որ Ադրբեջանը աջակցում է Հայաստանի հետ երկկողմ վստահության ամրապնդման միջոցառումներին։ Հատկապես ընդգծվել է Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև անարգել տրանսպորտային և տարանցիկ կապի ստեղծման կարևորությունը, ինչպես նաև հայտարարվել է Նախչըվանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացման ոլորտում ԵՄ-ի հետ համագործակցության լայն հնարավորությունների մասին։

• Президент Азербайджана принял спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу
28 августа президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял специального представителя Европейского союза по Южному Кавказу Магдалену Гроно.
Магдалена Гроно передала Ильхаму Алиеву приветствия руководства ЕС, а также поздравила президента от имени руководства Евросоюза и от себя лично с достигнутыми в Вашингтоне важными результатами касательно нормализации отношений с Арменией и мирной повестки. Она подчеркнула, что этот процесс вносит большой вклад в обеспечение прочного мира в регионе.
Гостья отметила, что страны Европейского союза поддерживают достижение мира между Азербайджаном и Арменией. Кроме того, Магдалена Гроно заявила о готовности ЕС поддержать реализацию согласованных между двумя странами вопросов, включая создание транспортного коридора.
Ильхам Алиев, отметив историческую значимость достигнутых в Вашингтоне результатов, особо подчеркнул роль Соединённых Штатов Америки в этом процессе. Президент заявил, что подписанная при посредничестве США Вашингтонская декларация, парафирование мирного соглашения и совместное обращение Азербайджана и Армении о роспуске Минской группы являются важными шагами на пути к миру.
На встрече было отмечено, что Азербайджан поддерживает меры по укреплению на двусторонней основе доверия с Арменией. Особо была подчеркнута важность создания беспрепятственного транспортного и транзитного сообщения между основной частью Азербайджана и Нахчыванской АР, заявлено о широких возможностях сотрудничества с ЕС в области обновления транспортной инфраструктуры Нахчывана.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями о перспективах развития связей Азербайджана и Евросоюза.