28 Օգոստոսի 2025 - 11:16
Ադրբեջանը Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հետ քննարկել է վճարային հաշվեկշռի վերաբերյալ նոր միջազգային վիճակագրական չափանիշների ներդրման պատրաստակամությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ֆինանսների նախարարությանը, քննարկումները տեղի են ունեցել Պետական գանձապետարանային գործակալության պատվիրակության մասնակցությամբ՝ ԱՄՀ-ի կողմից Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում կազմակերպված «Ազգային հաշիվների համակարգ 2025 (ԱԱՀ) և միջազգային վճարային հաշվեկշռի ստանդարտների 7-րդ հրատարակություն (BPM7)» բարձր մակարդակի կլոր սեղանի ժամանակ։
Նշվում է, որ համաշխարհային փորձագետների մասնակցությամբ անցկացված միջոցառման հիմնական նպատակն էր նախապատրաստվել նոր միջազգային վիճակագրական ստանդարտների ներդրմանը, ամրապնդել միջպետական համագործակցությունը այս ոլորտում և ուսումնասիրել առաջադեմ միջազգային փորձը։

28 Августа 2025 - 11:10
Азербайджан обсудил с Международным валютным фондом (МВФ) готовность к внедрению новых международных статистических стандартов по платежному балансу.
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство финансов, обсуждения состоялись при участии делегации Государственного казначейского агентства в ходе круглого стола высокого уровня «Система национальных счетов 2025 года (SNA) и 7-е издание Международных стандартов по платежному балансу (BPM7)», организованном МВФ в городе Алматы, Казахстан.
Отмечается, что основной целью мероприятия, проведенного с участием мировых экспертов, была подготовка к внедрению новых международных статистических стандартов, укрепление межгосударственного сотрудничества в этом направлении и изучение передового международного опыта.