• Նախարար. Ուգանդան անհամբեր սպասում է Ադրբեջանի հետ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմանը
Ուգանդան անհամբեր սպասում է Ադրբեջանի կառավարության հետ հանքանյութերի հետախուզման և արդյունահանման, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի կնքմանը։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է Ուգանդայի արտաքին գործերի պետական նախարար Ջոն Մուլիմբան։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում Ուգանդայի պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Էներգետիկայի նախարարությունում, որտեղ քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները նավթի և գազի, հանքարդյունաբերության և հիդրոէներգետիկայի ոլորտներում։
«Նախարարությունում մենք քննարկել ենք Ադրբեջանի և Ուգանդայի կառավարությունների միջև համագործակցության մի շարք ուղղություններ, մասնավորապես՝ էներգետիկ ոլորտում։ Ուգանդան ունի հարուստ ջրային ռեսուրսներ, իսկ Նեղոս գետի երկայնքով կան մի քանի ջրվեժներ, որոնք հարմար են հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման համար։ Դրանց մի մասն արդեն հաջողությամբ իրականացվել է», - ասել է պետական նախարարը։

• Министр: Уганда с нетерпением ждет подписания соглашения о сотрудничестве с Азербайджаном
Уганда рассчитывает на заключение соглашения с правительством Азербайджана о сотрудничестве в сфере разведки и добычи полезных ископаемых, развития инфраструктуры.
Об этом Report заявил государственный министр иностранных дел Уганды Джон Мулимба.
Он напомнил, что в ходе визита в Азербайджан делегация из Уганды провела встречу в министерстве энергетики, на которой обсуждались перспективы сотрудничества между двумя странами в нефтегазовой сфере, горнодобывающей промышленности и гидроэнергетике.
«В министерстве мы обсудили ряд направлений сотрудничества между правительствами Азербайджана и Уганды, в частности в сфере энергетики. Уганда обладает богатыми водными ресурсами, и вдоль течения реки Нил расположены несколько водопадов, пригодных для строительства гидроэлектростанций. Часть из них уже была успешно реализована», — сказал госминистр.