• Թուրքական մամուլը լուսաբանել է Ալիևի հարցազրույցը «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքին
Թուրքիայի առաջատար լրատվական գործակալությունները, հեռուստաալիքները, թերթերը և լրատվական պորտալները լայնորեն լուսաբանել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հարցազրույցը «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքին։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ եղբայրական երկրի լրատվամիջոցների ուշադրությունը, մասնավորապես, գրավել են Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները Զանգեզուրի միջանցքի բացման, Սիրիայի և Իսրայելի միջև լարվածության կարգավորման և համաշխարհային ասպարեզում Թուրքիայի դիրքի վերաբերյալ։
Թուրքական հեռուստաալիքները, գործակալությունները և թերթերը բազմամիլիոնանոց լսարանին են փոխանցել նախագահ Իլհամ Ալիևի դիրքորոշումը Զանգեզուրի միջանցքի կարևորության վերաբերյալ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Շեշտը դրվել է Ադրբեջանի ղեկավարի այն խոսքերի վրա, որ «Զանգեզուրի միջանցքը կլինի ոչ միայն Արևելք-Արևմուտք, այլև Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցք»։

28 Августа 2025 - 09:21
Ведущие информационные агентства, телеканалы, газеты и новостные порталы Турции широко осветили интервью Президента Азербайджана Ильхама Алиева телеканалу «Аль-Арабия».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, внимание масс-медиа братской страны, в частности, привлекли заявления азербайджанского лидера на темы открытия Зангезурского коридора, урегулирования напряженности между Сирией и Израилем, позициям Турции на глобальной арене.
Телеканалы, агентства и газеты Турции донесли до многомиллионной аудитории позицию Президента Ильхама Алиева о значимости Зангезурского коридора для всего региона. Сделан акцент на словах азербайджанского лидера о том, что «Зангезурский коридор будет не только транспортным коридором Восток-Запад, но и транспортным коридором Север-Юг».
Приведены выдержки из интервью Президента Азербайджана по иным актуальным вопросам глобальной повестки, в том числе, процессам на Ближнем Востоке.