25 Օգոստոսի 2025 - 14:51
Օգոստոսի 25-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և անդրծովյան տարածքների հարցերով պետական նախարար Սթիվեն Դաութիին։
Սթիվեն Դաութին շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին Վաշինգտոնում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման գործում ձեռք բերված պատմական արդյունքների համար և հայտնել Մեծ Բրիտանիայի պատրաստակամությունը աջակցելու այս գործընթացին։ Հյուրը նշել է Վաշինգտոնում տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը։
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը կշարունակի ջանքեր գործադրել խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման և Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար։
Զրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ և գոհունակություն հայտնել քաղաքական հարաբերությունների ներկայիս վիճակից։ Նշվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում և կրթության բնագավառում համագործակցության լայն հեռանկարները։

25 Августа 2025 - 12:51
25 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял государственного министра Великобритании по вопросам Европы, Северной Америки и заморских территорий Стивена Даути.
Стивен Даути поздравил Ильхама Алиева с достигнутыми в Вашингтоне историческими результатами по нормализации отношений с Арменией и продвижению мирной повестки, выразил готовность Великобритании поддержать этот процесс. Гость отметил важность достигнутых в Вашингтоне договоренностей по вопросам регионального транспортного сообщения.
Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан и впредь будет прилагать усилия для продвижения мирной повестки и нормализации отношений с Арменией.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о перспективах развития связей между Азербайджаном и Великобританией, выразили удовлетворение текущим состоянием политических отношений. Были отмечены широкие перспективы для сотрудничества двух стран в торгово-экономической сфере, в секторе информационно-коммуникационных технологий, в области образования.
Ильхам Алиев и Стивен Даути также затронули энергетическое сотрудничество Азербайджана и Великобритании. Было подчеркнуто, что Азербайджан более 30 лет успешно сотрудничает с компанией bp как в области традиционной, так и в сфере возобновляемой энергетики. Была выражена надежда на продолжение взаимовыгодного сотрудничества с bp в будущем.