• Էրդողանը խոսել է Զանգեզուրի միջանցքի կարևորության մասին
Կարս-Իգդիր-Դիլուջու (Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ սահման) երկաթուղին կդառնա տարածաշրջանային համագործակցության և զարգացման հզոր խթան։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ օգոստոսի 22-ին ելույթ ունենալով Իգդիր նահանգում նոր երկաթուղու հիմնարկեքի արարողության ժամանակ։
Իր ելույթում Թուրքիայի առաջնորդն ընդգծել է Զանգեզուրի միջանցքի երթուղով երկաթուղային կապի կարևորությունը։ Նրա խոսքով, նախագիծը խթան կհաղորդի արտահանմանը, արտադրությանը և զբոսաշրջության զարգացմանը Հարավարևելյան Անատոլիայի նահանգներում, ինչպես նաև Թուրքիայի Միջերկրածովյան տարածաշրջանում։
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկաթուղային կապերի ընդլայնումը, ընդհանուր առմամբ, դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային առևտրի վրա։

• Эрдоган высказался о значении Зангезурского коридора
Железная дорога Карс - Ыгдыр - Дилуджу (на границе с Нахчыванской Автономной Республикой) станет мощным стимулом для регионального сотрудничества и развития.
Как сообщает Oxu.Az, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая 22 августа на церемонии закладки новой железной дороги в провинции Ыгдыр.
В своем обращении турецкий лидер подчеркнул важность железнодорожного сообщения по маршруту Зангезурского коридора. По его словам, проект даст толчок экспорту, производству и развитию туризма в провинциях Юго-Восточной Анатолии, а также в Средиземноморском регионе Турции.
Он также отметил, что расширение железнодорожных связей между Россией, Азербайджаном, Арменией и Турцией в целом окажет положительное влияние на региональную торговлю.