• Հաջիև. Ադրբեջանական լրատվամիջոցները կարդացվում և մեջբերվում են աշխարհի տարբեր մասերում
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը X սոցիալական ցանցում կիսվել է՝ ազգային մամուլի 150-ամյակին նվիրված: հրապարակմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, հրապարակման մեջ նշվում է.
«Լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, սիրելի՛ բարեկամներ.
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին և անկեղծորեն շնորհավորում՝ հուլիսի 22-ին նշվող Ազգային մամուլի օրվա կապակցությամբ։ Այս նշանակալի օրը մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, այլև մեր ողջ հանրության համար։ Լրագրությունը պատվավոր մասնագիտություն է, որը պահանջում է բարձր պատասխանատվություն։ Դուք այս դժվարին, բայց կարևոր առաքելությունը կատարում եք պրոֆեսիոնալիզմով՝ անձնուրաց աշխատելով հասարակությանը օբյեկտիվորեն տեղեկացնելու, կրթելու և ազգային արժեքները խթանելու ուղղությամբ։
Նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ մեր լրատվամիջոցներին ուղղված բարձր գնահատականները և արժեքավոր խոսքերը ՝ լրագրողի մասնագիտության նկատմամբ ցուցաբերվող մեծ վստահության և ուշադրության վառ օրինակ են։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, որոնք հատել են ազգային սահմանները և դուրս են եկել միջազգային մակարդակ՝ ներկայացնելով տարածաշրջանային տեսակետ՝ գլոբալ հեռանկարով, ընթերցվում և մեջբերվում են աշխարհի տարբեր անկյուններում ինչպես նաև հանդիսանում են՝ մեր երկրի նոր, գլոբալ արտաքին քաղաքականությանը համապատասխանող «մեղմ ուժի» արդյունավետ գործիքներից մեկը։
Պետության ղեկավարի՝ ազգային մամուլի 150-ամյակի տոնակատարության, բազմաթիվ պրոֆեսիոնալ լրագրողների պետական պարգևներով պարգևատրման մասին հրամանագիրը խոսում է՝ մեր երկրում լրատվամիջոցների զարգացմանը տրվող կարևորության մասին և մեծ խթան է այս ոլորտում աշխատողների համար։
Եվս մեկ անգամ անկեղծորեն շնորհավորում եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին այս նշանակալի տարեդարձի առթիվ և մաղթում հաջողություններ՝ նախագահի կողմից մեր լրատվամիջոցներին նախանշված նպատակներին հասնելու, պետականության ամրապնդման և ազգային շահերի պաշտպանության գործում։

22 Июля 2025 - 10:23
Помощник президента Азербайджана — глава отдела по вопросам внешней политики администрации президента Хикмет Гаджиев поделился в соцсети Х публикацией, посвященной 150-летию национальной прессы.
«Уважаемые представители медиа, дорогие друзья!!!
Сердечно приветствую каждого из вас и искренне поздравляю с Днём национальной прессы, отмечаемым 22 июля. Этот знаменательный день имеет большое значение не только для представителей медиа, но и для всей нашей общественности. Журналистика — это почётная профессия, требующая высокой ответственности. Вы с профессионализмом выполняете эту нелёгкую, но важную миссию, самоотверженно трудитесь для объективного информирования общества, просвещения и продвижения национальных ценностей.
Высокая оценка и ценные высказывания президента Ильхама Алиева в адрес наших медиа являются ярким примером огромного доверия и внимания, оказываемых профессии журналиста. Азербайджанские медиа, преодолевшие национальные границы и вышедшие на международный уровень, презентующие региональный взгляд с глобальной перспективой, читаются и цитируются в различных уголках мира, а также являются одним из действенных инструментов «мягкой силы», соответствующим новой, глобальной внешней политике нашей страны.
Распоряжение главы государства о праздновании 150-летнего юбилея национальной печати, награждение многих профессиональных журналистов государственными наградами говорят о важности, придаваемой развитию медиа в нашей стране, и являются большим стимулом для работающих в этой сфере.
Ещё раз искренне поздравляю каждого из вас с этим знаменательным юбилеем, желаю успехов в реализации целей, обозначенных президентом перед нашими медиа, в укреплении государственности и защите национальных интересов».