22 Հուլիս 2025 - 09:58
Հուլիսի 21-ին իր աշխատանքներն է ավարտել՝ «Թվային անցումներ. տեղեկատվության և մեդիայի կայունության ամրապնդում արհեստական բանականության դարաշրջանում» թեմայով Շուշայի III գլոբալ մեդիա ֆորումը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ TRT World-ի հաղորդավարուհի Մարիամ Զաիդիի կողմից վարվող ֆորումի վերջին պանելը նվիրված էր՝ «Ինչպես է սոցիալական ցանցերի էվոլյուցիան ազդում հանրային վստահության վրա. մեդիա գրագիտության ներդրում» թեմային։
Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Մոնղոլիայի տարածաշրջանների TikTok-ի հանրային քաղաքականության և պետական հարցերի բաժնի տնօրեն Սերգեյ Սոկոլովը նշել է, որ այս ցանցը հիմնարար կերպով տարբերվում է ավանդական սոցիալական ցանցերից։ «Ավանդական մեդիայում և սոցիալական հարթակներում բովանդակությունն ավելի խմբագրական կողմնորոշված է, այսինքն՝ օգտատիրոջը ցուցադրվում է այն, ինչ նա պետք է տեսնի։ TikTok-ը, ընդհակառակը, ձևավորվում է այն բովանդակության հիման վրա, որը օգտատերերը ցանկանում են տեսնել», - հավելել է նա։ Նա նշել է, որ TikTok-ի ալգորիթմը տարբեր կերպ է աշխատում։ Այստեղ կարևոր չէ, թե քանի բաժանորդ ունի օգտատերը, նույնիսկ զրոյական բաժանորդներով կարելի է միլիոնավոր դիտումներ հավաքել։

22 Июля 2025 - 09:58
21 июля III Шушинский Глобальный медиафорум на тему «Цифровые переходы: укрепление информационной и медиаустойчивости в эпоху искусственного интеллекта» завершил свою работу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, последняя панель Форума, модератором которой выступила ведущая TRT World Мариам Заиди, была посвящена теме «Как эволюция социальных сетей влияет на общественное доверие: внедрение медиаграмотности».
Директор отдела общественной политики и государственных вопросов TikTok по регионам России, Восточной Европы, Центральной Азии и Монголии Сергей Соколов отметил, что эта сеть кардинально отличается от традиционных социальных сетей. «В традиционных медиа и социальных платформах контент более редакционно направлен, то есть пользователю показывают то, что он должен видеть. TikTok же, наоборот, формируется на основе того контента, который пользователи хотят видеть», - добавил он. Он отметил, что алгоритм TikTok работает иначе. Здесь неважно, сколько у пользователя подписчиков, даже с нулем подписчиков можно набрать миллионы просмотров.