22 Հուլիս 2025 - 08:45
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատում Խոջալուի զոհերի և պատերազմից տուժած երեխաների հիշատակին նվիրված գեղարվեստական ցուցահանդես է բացվել։
Azertac-ը հաղորդում է, որ «Պատերազմի երեխաներ» խորագրով ցուցահանդեսում ներկայացված ե՝ն տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայից երեխաների նկարներ։ Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է՝ Խոջալուի ողբերգության տարելիցին նվիրված միջազգային արվեստի մրցույթի շրջանակներում և կոչ է անում այցելուներին՝ ուշադրություն դարձնել պատերազմների հետևում թաքնված մարդկային պատմություններին, մասնավորապես՝ երեխաների կողմից զգացված ցավին։
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից մեկը՝ Նարմինա Մամեդովան, նշել է, որ նախագծի հիմնական նպատակն է՝ քվեարկել պատերազմից տուժած երեխաների օգտին և արվեստի միջոցով փոխանցել նրանց զգացմունքները։ Նկարները արտացոլում են այնպիսի զգացմունքներ, ինչպիսիք են տխրությունը, ուժը և հույսը

• В британском парламенте открылась художественная выставка, посвященная памяти жертв Ходжалы
В Палате общин британского парламента открылась художественная выставка, посвященная памяти жертв Ходжалы и детям, пострадавшим от войны.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на экспозиции под названием «Дети войны» представлены рисунки детей из разных стран, в том числе из Великобритании. Выставка была организована в рамках международного художественного конкурса, посвященного годовщине Ходжалинской трагедии, и призывает посетителей обратить внимание на человеческие истории, стоящие за войнами, особенно на боль, которую испытывают дети.
Одна из организаторов экспозиции Нармина Мамедова отметила, что главная цель проекта - проголосовать за детей, пострадавших от войны, передать их чувства через искусство. Рисунки отражают такие эмоции, как грусть, сила и надежда.