21 Հուլիս 2025 - 18:25
Թուրքիան շահագրգռված է զարգացնել համագործակցությունը Ադրբեջանի դատախազական մարմինների հետ՝ երկիրը տարածաշրջանում խաղաղության կենտրոնի վերածելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Թուրքիայի Գերագույն դատարանի գլխավոր դատախազ Մուհսին Շենթուրքը՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի գլխավորած պատվիրակության հետ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ։
«Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Թուրքիա այցելելու մեր հրավերն ընդունելու համար։ Մեր երկրները սերտորեն համագործակցում են բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ իրավապահ մարմինները։ Թուրք ժողովուրդը միշտ էլ խաղաղության կողմնակից է եղել։ Մեր նպատակն է այս համագործակցությունը բարձրացնել ավելի բարձր մակարդակի և երկու երկրները դարձնել տարածաշրջանի կենտրոն», - ասել է Շենթուրքը։
Գլխավոր դատախազը ընդգծել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը առաջատար դեր են խաղում թուրքական պետությունների միջև կապերի հաստատման գործում։
«Թուրքական պետությունները, ըստ էության, 354 միլիոն բնակչություն ունեցող մեկ ընտանիք է։ Տեսեք, աշխարհը շարժվում է դեպի միասնություն, համերաշխություն և դաշինքների։ Մենք կիսում ենք մեկ լեզու, մեկ մշակույթ, մեկ պատմություն։ Հետևաբար, մեր ամրապնդվող կապերը ուժեղացնում են մեր միասնությունը։ Անցյալ տարի ես երկու անգամ այցելեցի Ադրբեջան, և մեզ դիմավորեցին բարձրագույն հյուրընկալությամբ։ Երբ ես գալիս եմ եղբայրական Ադրբեջան, ինձ զգում եմ իմ հարազատների շրջանում», - ասել է նա։

• Генпрокурор Шентюрк: Турция и Азербайджан нацелены на региональное доминирование
Турция заинтересована в развитии сотрудничества с органами прокуратуры Азербайджана с целью превратить страны в центр мира в регионе.
Как сообщает Report, об этом заявил главный прокурор Верховного суда Турции Мухсин Шентюрк журналистам по итогам переговоров с делегацией во главе с генпрокурором Азербайджана Камраном Алиевым.
«Выражаю благодарность за принятие нашего приглашения посетить Турцию. Наши страны тесно сотрудничают во всех сферах, включая правоохранительные органы. Турецкий народ всегда стоял на стороне мира. Наша цель — поднять это сотрудничество на еще более высокий уровень и превратить обе страны в центр региона», — сказал Шентюрк.
Главный прокурор подчеркнул, что Турция и Азербайджан играют ведущую роль в установлении связей между тюркскими государствами.
«Тюркские государства, по сути, являются одной семьей численностью 354 миллиона человек. Посмотрите, мир движется к единству, солидарности, союзам. Мы разделяем один язык, одну культуру, одну историю. Поэтому наши укрепляющиеся связи усиливают наше единство. В прошлом году я дважды был в Азербайджане, и нас встретили с высочайшим гостеприимством. Когда я приезжаю в братский Азербайджан, я чувствую себя среди родных», — сказал он.