• Էրդողան. Զանգեզուրի միջանցքը մեր տարածաշրջանը կկապի մյուսների հետ
Զանգեզուրի միջանցքը օգուտ կբերի ոչ միայն Ադրբեջանին, Հայաստանին և Թուրքիային, այլև տարածաշրջանի մյուս երկրներին, մասնավորապես, այն ազդակ կհաղորդի տնտեսական համագործակցությանը։
Ինչպես հաղորդում է TRT Haber-ը, այս մասին լրագրողն՝երին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունից վերադառնալուց հետո ինքնաթիռում։
«Թուրքիան այս նախագիծը համարում է չափազանց կարևոր աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից։ Զանգեզուրի միջանցքը մեր տարածաշրջանը կկապի մյուսների հետ և կվերակենդանացնի առևտուրը։ Մեր հիմնական ակնկալիքն այն է, որ այս երթուղին դառնա ներդաշնակության խորհրդանիշ, այլ ոչ թե տարաձայնությունների աղբյուր», - ասել է Էրդողանը։
Նրա խոսքով, այս նախագիծը նաև կնպաստի տարածաշրջանի բարգավաճմանը և լրացուցիչ խթան կհաղորդի տնտեսական համագործակցությանը։
Էրդողանը վստահություն է հայտնել, որ տարածաշրջանի երկրները կկարողանան ինքնուրույն լուծել Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի շուրջ բոլոր հարցերը՝ երկխոսության միջոցով։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեծ նշանակություն է տալիս Զանգեզուրի միջանցքին։ Նա ցանկանում է հնարավորինս շուտ մեկնարկել նախագիծը և օգտագործել այս երթուղին ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի օգտին», - հավելել է նա։

• Эрдоган: Зангезурский коридор соединит наш регион с другими
Зангезурский коридор принесет пользу не только Азербайджану, Армении и Турции, но и другим странам региона, в частности, придаст импульс экономическому сотрудничеству.
Как передает TRT Haber, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган журналистам своего пула на борту самолета по возвращении из Турецкой Республики Северного Кипра.
«Турция рассматривает данный проект как чрезвычайно важный с геополитической точки зрения. Зангезурский коридор соединит наш регион с другими и оживит торговлю. Наше основное ожидание заключается в том, чтобы этот маршрут стал символом согласия, а не источником разногласий», — сказал Эрдоган.
По его словам, данный проект также поспособствует процветанию региона и придаст дополнительный импульс экономическому сотрудничеству.
Эрдоган выразил уверенность в том, что региональные страны смогут самостоятельно решить все вопросы вокруг проекта Зангезурского коридора путем диалога.
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев придает большое значение Зангезурскому коридору. Он хочет как можно скорее запустить проект и использовать данный маршрут во благо не только Азербайджана, но и всего региона», — добавил он.