21 Հուլիս 2025 - 15:22
Հուլիսի 23-ից օտարերկրյա պետությունների քաղաքացիները կկարողանան այցելել Ադրբեջանի ազատագրված քաղաքներ՝ Շուշա, Լաչին, Աղդամ, Ֆիզուլի, Խոջալու և Խանքենդի՝ ինչպես անձնական մեքենաներով, այնպես էլ խմբերով՝ համապատասխան թույլտվություն ստանալու պայմանով։
Այս մասին ասվում է թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության և պետական զբոսաշրջության գործակալության համատեղ հայտարարության մեջ, հաղորդում է Armenia.Az-ը։
«Այս հնարավորությունը վերաբերում է մինչև 90 օր Ադրբեջան ժամանած օտարերկրյա քաղաքացիներին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր մեր երկրում՝ ժամանակավոր կամ մշտական բնակության թույլտվություն ունեն: Նշված տարածքներ իրենց անձնական տրանսպորտային միջոցներով ճանապարհորդել ցանկացող օտարերկրյա քաղաքացիները կկարողանան թույլտվություն ստանալ «Յոլումուզ Գարաբաղա» պորտալում: Պորտալում ստեղծվել են համապատասխան պատուհաններ օտարերկրյա քաղաքացիների անձնագրային տվյալները մուտքագրելու համար, իսկ հարմարության համար ֆունկցիոնալությունը տրամադրվում է անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով։
Բացի այդ, օտարերկրացիները կկարողանան խմբերով ճանապարհորդել ազատագրված տարածքներ: Խմբային տուրերը կկազմակերպվեն զբոսաշրջային գրանցամատյանում որպես տուրօպերատորներ գրանցված տուրիստական ընկերությունների կողմից: Վերոնշյալ տարածքներում հյուրանոցներ ամրագրած օտարերկրյա քաղաքացիները՝ այդ տարածքներ մուտք գործելու թույլտվություն կստանան: Տրված թույլտվությունները կգործեն 5 օր», - ասվում է հայտարարության մեջ:

21 Июля 2025 - 12:56
С 23 июля граждане иностранных государств смогут посещать освобожденные от оккупации города Азербайджана — Шушу, Лачин, Агдам, Физули, Ходжалы и Ханкенди — как на личных транспортных средствах, так и в составе групп при условии получения соответствующего разрешения.
Об этом говорится в совместном заявлении Министерства цифрового развития и транспорта и Государственного агентства по туризму, сообщает Armenia.Az.
«Указанная возможность распространяется на иностранных граждан, прибывших в Азербайджан на срок до 90 дней, а также на тех, кто имеет разрешение на временное или постоянное проживание в нашей стране. Иностранные граждане, желающие отправиться в указанные районы на личных автомобилях, смогут получить разрешение на портале «Yolumuz Qarabağa». На портале созданы соответствующие окна для ввода паспортных данных иностранных граждан, а также для удобства обеспечена функциональность на английском и русском языках.
Кроме того, иностранцы смогут путешествовать на освобожденные территории и в составе групп. Групповые туры будут организованы туристическими компаниями, зарегистрированными в туристическом реестре в качестве туроператоров. Иностранные граждане, забронировавшие отели в указанных выше районах, получат разрешение на въезд на эти территории. Оформленные разрешения будут действительны в течение 5 дней», — говорится в заявлении.