• Ուկրաինացի պրոֆեսոր. Ալիևը իր ժողովրդի փորձը փոխանցեց ուկրաինացիներին
Ադրբեջանը ստիպված էր շուրջ 30 տարի պայքարել՝ ազատագրելու հայկական օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքները։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է՝ «Կիև-Մոգիլյանսկի» ազգային համալսարանի քաղաքագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Տարաս Կուզիոն։
«Ադրբեջանը ստիպված էր սպասել և պայքարել շուրջ երեք տասնամյակ՝ առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից հետո՝ իր օկուպացված տարածքները ազատագրելու համար՝ 2020 և 2023 թվականներին։ Հետևաբար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը (ելույթ ունենալով Խանքենդիում - խմբ.) իր ժողովրդի փորձը փոխանցել է ուկրաինացիներին», - ասել է քաղաքագետը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո երկու երկրները՝ Ռուսաստանը և Հայաստանը, հարձակվել են իրենց հարևանների վրա՝ տարածքներ գրավելու նպատակով։
«Ադրբեջանը միայնակ չէ ռուսական իմպերիալիզմը և հարևանների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունը դատապարտելու հարցում: Միայն երկու նախկին խորհրդային հանրապետությունները՝ Ռուսաստանը և Հայաստանը, 1991 թվականից ի վեր ձեռնարկել են իռեդենտիստական գործողություններ իրենց հարևանների դեմ՝ անտեսելով 1991 թվականի դեկտեմբերի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որում նշվում էր, որ հանրապետական սահմանները կդառնան միջազգային սահմաններ 1992 թվականի հունվարի 1-ից», - եզրափակել է նա:

21 Июля 2025 - 12:18
Азербайджану пришлось бороться в течение почти 30 лет за освобождение территорий, которые находились под армянской оккупацией.
Об этом Report заявил профессор кафедры политологии Национального университета «Киево-Могилянская академия» Тарас Кузио.
«Азербайджану пришлось ждать и сражаться почти три десятилетия после окончания первой Карабахской войны, чтобы освободить свои оккупированные территории — в 2020 году и в 2023 году. Поэтому президент Азербайджана Ильхам Алиев (выступая в Ханкенди — Ред.) передавал украинцам опыт своего народа», — сказал политолог.
Он также подчеркнул, что после распада СССР две страны — Россия и Армения — напали на своих соседей с целью оккупации территорий.
«Азербайджан не одинок в осуждении российского империализма и посягательства на территориальную целостность своих соседей. Только две бывшие советские республики — Россия и Армения — после 1991 года предприняли ирредентистские действия в отношении своих соседей, игнорируя Алма-Атинскую декларацию от декабря 1991 года, в которой говорилось, что республиканские границы станут международными границами с 1 января 1992 года», — заключил он.
Отметим, что президент Ильхам Алиев 19 июля в Ханкенди на встрече с участниками III Шушинского глобального медиафорума, отвечая на вопрос украинского журналиста Дмитрия Гордона, заявил, что Украина на примере Азербайджана никогда не должна смириться и соглашаться с оккупацией своих территорий.