21 Հուլիս 2025 - 10:07
Ադրբեջանական պատվիրակության Մոսկվայում ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին չմասնակցելը կարելի է բացատրել մի շարք օբյեկտիվ պատճառներով, սակայն դա ոչ մի կերպ կապված չէ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների ներկայիս վիճակի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ի թղթակիցը, այս մասին Շուշայի III գլոբալ մեդիա ֆորումի շրջանակներում։ լրագրողներին հայտնել է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական՝ նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
«Ադրբեջանական պատվիրակության բացակայությունը նիստին կարելի է բացատրել տարբեր գործոններով, այդ թվում՝ պատվիրակության անդամների անձնական գրաֆիկի փոփոխություններով», - բացատրել է Հաջիևը։

• Помощник Алиева объяснил причины неучастия Баку в заседании СНГ
Неучастие азербайджанской делегации в заседании экономического совета СНГ в Москве может объясняться рядом объективных причин, однако это никак не связано с текущим состоянием отношений между Азербайджаном и Россией.
Как передает корреспондент Report, об этом журналистам в кулуарах III Шушинского глобального медиафорума сообщил помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
«Отсутствие азербайджанской делегации на заседании может объясняться различными факторами, включая изменения в личном графике членов делегации», – пояснил Гаджиев.