21 Հուլիս 2025 - 09:15
Ներկայումս Խոջալու քաղաք, Բալլըչա, Թազաբինա և Խանյուրդու գյուղեր է վերադարձել ընդհանուր առմամբ 327 ընտանիք՝ 1433 մարդ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Յուսուբովը՝ Խոջալիում Շուշայի III գլոբալ մեդիա ֆորումի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ մինչև այս տարվա վերջը ևս 400 ընտանիք կվերադառնա Խոջալու։
Հատուկ ներկայացուցիչը ֆորումի մասնակիցներին, տեղացի և արտասահմանյան լրագրողներին նաև տեղեկատվություն է տրամադրել՝ Խոջալուի օկուպացիայի պատմության և ողբերգության զոհերի թվի մասին։

• Участникам медиафорума рассказали о масштабах возвращения жителей в Ходжалы
В настоящее время в город Ходжалы, села Баллыджа, Тазабина и Ханюрду вернулись в общей сложности 327 семей, состоящих из 1 433 человек.
Как передает Report, об этом сообщил специальный представитель президента Азербайджанской Республики в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов на встрече с участниками III Шушинского Глобального медиафорума в Ходжалы.
По его словам, до конца этого года в Ходжалы вернутся еще 400 семей.
Специальный представитель также предоставил участникам форума, местным и иностранным журналистам информацию об истории оккупации Ходжалы и числе жертв трагедии.