• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Մեհդի Սոբհանիի մեղադրանքներին
«Մենք կտրականապես մերժում ենք ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանիի անհիմն և սադրիչ բնույթի հայտարարությունները՝ Իրանի դեմ ադրբեջանական տարածքի ենթադրյալ օգտագործման, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի տարածքից իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից հասցված հարվածների մասին»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ՝ կապված ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի՝ իբր Իրանի դեմ ադրբեջանական տարածքի ենթադրյալ օգտագործման մասին անհիմն հայտարարությունների հետ։
Նշվում է, որ այս հայտարարությունները վնասում են Ադրբեջանի և Իրանի միջև հարաբերություններին, որոնք հիմնված են միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ հարգանքի, ինչպես նաև ներքին գործերին չմիջամտելու վրա.
«Այն դիրքորոշման ֆոնին, որը Ադրբեջանը պատշաճ կերպով բացատրել է՝ Ադրբեջանի նախագահի և Իրանի նախագահի միջև վերջերս տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի, ինչպես նաև երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ, մենք Իրանի դեսպանի հայտարարությունները համարում ենք ակնհայտ սադրանք»։

• МИД Азербайджана ответил на обвинения Мехди Собхани
«Мы решительно отвергаем безосновательные и провокационного характера заявления посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани о якобы использовании азербайджанской территории против Ирана, а именно - о нанесении ударов израильскими дронами с территории Азербайджана».
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии начальника управления пресс-службы МИД Айхана Гаджизаде в связи с безосновательными заявлениями посла Ирана в Армении Мехди Собхани о якобы использовании территории Азербайджана против Ирана.
Отмечается, что эти заявления наносят ущерб отношениям между Азербайджаном и Ираном, основанным на взаимном уважении территориальной целостности и суверенитета друг друга, а также на невмешательстве во внутренние дела:
«На фоне позиции, которую Азербайджан в должном порядке разъяснил в ходе недавнего телефонного разговора президента Азербайджана с президентом Ирана, а также во время телефонного разговора министров иностранных дел обеих стран, мы рассматриваем заявления посла Ирана как явную провокацию».