29 Մայիսի 2025 - 17:17
Զանգեզուրի միջանցքը Ադրբեջանի համար ոչ միայն Նախչըվանի հետ ցամաքային կապ ունենալու հնարավորություն է, այլև Թուրքիայի միջոցով թյուրքական աշխարհին ինտեգրվելու նոր գիծ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանից վերադառնալիս ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։
Նրա խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքի կարճ ժամանակում բացումը կհզորացնի նաև Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքները. «Մենք ակնկալում ենք, որ Իրանը կաջակցի այս քայլերին, որոնք կծառայեն մեր տարածաշրջանի խաղաղությանը, անվտանգությանը և զարգացմանը»։
Էրդողանը նաև հավելել է, որ Թուրքիան վճռականորեն աջակցում է Ադրբեջանի՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման ու զարգացման ջանքերին:
«Թուրքիան ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից խաղաղության գործընթացի շրջանակներում ձեռնարկված քայլերը: Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ պայմանավորվածությունը նույնպես կարևոր զարգացում է կայունության ճանապարհին, և մենք ցանկանում ենք, որ այս գործընթացն ավարտվի որքան հնարավոր է շուտ», - ընդգծել է նա:

• Эрдоган: Открытие Зангезурского коридора укрепит энергетическую инфраструктуру Южного Кавказа
Зангезурский коридор для Азербайджана не только возможность иметь сухопутную связь с Нахчываном, но и новая линия интеграции через Турцию в тюркский мир.
Как передает Report, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган журналистам на борту самолета по возвращению из Азербайджана.
По его словам, открытие Зангезурского коридора в короткие сроки также укрепит транспортную и энергетическую инфраструктуру Южного Кавказа: «Мы ожидаем, что Иран поддержит эти шаги, которые послужат миру, безопасности и развитию в нашем регионе».
Эрдоган также добавил, что Турция решительно поддерживает усилия Азербайджана по восстановлению и развитию освобожденных от оккупации территорий.
«Турция приветствует шаги, предпринятые Азербайджаном и Арменией в рамках мирного процесса. Договоренность по тексту мирного соглашения также важное развитие на пути к стабильности, и мы желаем, чтобы этот процесс завершился в ближайшее время», — добавил он.