• Գլխավոր ինժեներ. Լաչինում գործարկվել է ժամանակակից էլեկտրամատակարարման ցանց
Այս մասին Report-ին ասել է Ղարաբաղի էներգամատակարարման և վաճառքի տարածաշրջանային վարչության գլխավոր ինժեներ Մուբարիզ Զարբալիևը «Նախագահի հետքերով» մեդիա շրջագայության շրջանակներում։
«Այստեղ տեղադրված են երկու տրանսֆորմատորներ՝ յուրաքանչյուրը 1600 կՎԱ հզորությամբ, 35 կՎ և 0.4 կՎ լարման փակ բաշխիչ սարքով, որոնք հագեցած են ժամանակակից սարքավորումներով: Կենտրոնը էլեկտրաէներգիայով մատակարարելու համար Լաչինի ենթակայանից անցկացվել են 4.8 կմ երկարությամբ շղթայական էլեկտրահաղորդման գծեր: Բացի այդ, էլեկտրաէներգիայի անջատումները կանխելու համար, թվային կառավարման կենտրոնում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները ցանցին ինտեգրելու գործընթացը հագեցած է ավտոմատ կառավարման համակարգով», - ասել է նա:

Лачинская электрическая сеть обеспечит территорию района бесперебойной электроэнергией.
Об этом сказал Report главный инженер Карабахского регионального управления энергоснабжения и продаж Мубариз Зарбалиев в рамках медиатура «По следам президента».
«Здесь установлены два силовых трансформатора мощностью 1600 кВА каждый, закрытые распределительные устройства на 35 кВ и 0,4 кВ, оснащенные современным оборудованием. Для электроснабжения центра от подстанции «Лачин» проложены двухцепные линии электропередачи длиной 4,8 км. Кроме того, для предотвращения перебоев в подаче электроэнергии процесс интеграции возобновляемых источников энергии в сети оснащен системой автоматического управления в Центре цифрового управления», — сказал он.
По словам Зарбалиева, в то же время ведется интеграция источников «зеленой» энергии в сеть.
«Подстанция, расположенная в центре, закрытого типа, и, поскольку операции управления выполняются дистанционно, нет необходимости в постоянном персонале», — добавил он.