• Ադրբեջանի Պետական ​​նավթային հիմնադրամը միլիոնավոր դոլարներ է ներդրել Աբու Դաբիի գազատարներում
Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական նավթային հիմնադրամը (SOFAZ) 50 միլիոն դոլար է ներդրել՝ ADNOC Gas Pipeline Assets LLC («AGPA») ընկերությունում՝ Աբու Դաբիում գործող Lunate Capital («Lunate») գլոբալ այլընտրանքային ներդրումային ընկերության կողմից կառավարվող հատուկ նշանակության ընկերության միջոցով։
Այս մասին հաղորդում է APA-ն՝ հղում անելով Հիմնադրամին։
Այս ներդրումները ծառայում են SOFAZ-ի ռազմավարությանը՝ դիվերսիֆիկացնելու իր ներդրումային պորտֆելը և ընդլայնելու իր գործունեությունը Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի (GCC) տարածաշրջանում։
AGPA-ն ԱՄԷ-ի ամենակարևոր էներգետիկ ենթակառուցվածքային կառույցներից մեկն է և նշանակալի դեր է խաղում երկրի էներգետիկ էկոհամակարգի կայուն գործունեության մեջ։
AGPA-ի և ADNOC-ի միջև կնքված երկարաժամկետ օգտագործման համաձայնագիրը ապահովում է կայուն և կանխատեսելի եկամտի հոսք՝ հիմնված փոխադրման համար որոշված գազի ծավալի վրա։

• Госнефтефонд Азербайджана вложил миллионы в газопроводы Абу-Даби
Государственный нефтяной фонд Азербайджана (ГНФАР) инвестировал 50 миллионов долларов в ADNOC Gas Pipeline Assets LLC («AGPA») через специализированный инвестиционный фонд, управляемый базирующейся в Абу-Даби глобальной альтернативной инвестиционной компанией Lunate Capital («Lunate»).
Об этом АПА сообщает со ссылкой на Фонд.
Эти инвестиции служат стратегии ГНФАР по диверсификации инвестиционного портфеля и расширению деятельности в регионе Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ).
«AGPA» — один из важнейших объектов энергетической инфраструктуры в ОАЭ, и играет значительную роль в устойчивом функционировании энергетической экосистемы страны.
Долгосрочное соглашение об использовании, подписанное между «AGPA» и ADNOC, обеспечивает стабильный и предсказуемый поток доходов на основании объема, определенного для транспортировки газа.