29 Մայիսի 2025 - 09:13
Ադրբեջանի նվաճումները համընդհանուր հպարտության աղբյուր են: Իմ եղբոր՝ Իլհամ Ալիևի ներդրման շնորհիվ, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև համագործակցությունը օրեցօր ամրապնդվում է՝ դառնալու համագործակցության օրինակ ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև ամբողջ աշխարհի համար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ Լաչին քաղաքում մայիսի 28-ին՝ Անկախության օրվան նվիրված համերգից առաջ ունեցած ելույթում։
Էրդողանը կոչ է արել դասեր քաղել անցյալից և քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության, վստահության և բարիդրացիության ուղղությամբ: «Մենք հավատում ենք, որ հաղթանակած գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը պատմության մեջ իր անունը կգրի՝ ոորպես տարածաշրջանում խաղաղության ճարտարապետ», - ասել է Թուրքիայի առաջնորդը։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան լիովին վճռական է եղբայրական Ադրբեջանի հետ այսուհետ էլ կապերն ամրապնդելու հարցում: «Մենք ադրբեջանական ժողովրդի կողքին կլինենք՝ և վշտի, և ուրախության ժամանակ», - վստահեցրել է Թուրքիայի առաջնորդը՝ հույս հայտնելով, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եղբայրությունը կշարունակվի հավերժ։

Успехи Азербайджана – предмет всеобщей гордости. Благодаря вкладу моего брата Ильхама Алиева, сотрудничество Турции и Азербайджана укрепляется день ото дня, с тем, чтобы стать примером взаимодействия не только для региона, но и всего мира.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в выступлении перед концертом в городе Лачин, посвященным 28 Мая – Дню независимости.
Эрдоган призвал вынести уроки из прошлого и предпринять шаги в направлении устойчивого мира, доверия и добрососедства в регионе. «Мы верим в то, что победоносный главнокомандующий Ильхам Алиев впишет свое имя в историю, и в качестве архитектора мира в регионе», - сказал турецкий лидер.
По его словам, Турция полна решимости и далее укреплять связи с братским Азербайджаном. «Мы будем рядом с азербайджанским народом и в горе, и в радости», - заверил турецкий лидер, выразив надежду на то, что братство Азербайджана и Турции продолжится вечно.
Он отметил, что также, как созданная в 1918 году в Азербайджане Республика была проявлением стремления к свободе и независимости, так и победа в Карабахе вносит вклад в укрепление и процветание современного Азербайджана. «Факел свободы, зажженный в 1918 году, сегодня еще более ярко освещает путь Азербайджана. Каждая нота, звучащая в освобожденном Карабахе – это голос возрождения народа Азербайджана», - сказал президент Реджеп Тайип Эрдоган.