• Ադրբեջանը նշում է Անկախության օրը
Ինչպես հիշեցնում է Armenia.Az-ը, 1918 թվականի այս օրը ստեղծվել է Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը (ԱԴՀ)։
ԱԴՀ-ն դարձավ առաջին դեմոկրատական և խորհրդարանական հանրապետությունը ողջ Արևելքում՝ ընդունելով պետական ատրիբուտները՝ դրոշը, զինանշանը և օրհներգը։ Նրա եռագույն դրոշի վրա ներդաշնակորեն համատեղում էր թուրքիզմը, իսլամը և եվրոպական սկզբունքները։
Սակայն, ԱԴՀ-ին վիճակված էր գոյություն ունենալ ընդամենը 23 ամիս: 1920 թվականի ապրիլի 28-ին Խորհրդային Ռուսաստանի 11-րդ Կարմիր բանակը գրավեց Բաքուն և հանրապետությունը լուծարվեց։
1990 թվականից Ադրբեջանում Հանրապետության օրը նշվում է ամեն տարի մայիսի 28-ին։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Միլլի Մեջլիսն առաջարկել էր Ադրբեջանում ամեն տարի մայիսի 28-ը նշել որպես Անկախության օր, իսկ հոկտեմբերի 18-ը՝ որպես անկախության վերականգնման օր։

Сегодня, 28 мая, в Азербайджане отмечают День независимости.
АДР стала первой демократической и парламентской республикой на всем Востоке. АДР приняла государственные атрибуты - флаг, герб, гимн. На ее трехцветном флаге гармонично сочетались тюркизм, ислам и европейское начало.
Однако АДР суждено было просуществовать всего 23 месяца. 28 апреля 1920 года 11-я Красная армия Советской России оккупировала Баку и республика пала.
С 1990 года в Азербайджане ежегодно 28 мая отмечался День Республики. В октябре 2021 года Милли Меджлис предложил отмечать ежегодно в Азербайджане 28 мая как День независимости, а 18 октября - как День восстановления независимости.