• Ադրբեջանի նախագահ. Լաչինի միջանցքը անցավ պատմության գիրկը
Մայիսը ձեզ համար կրկնակի տոնակատարության ամիս կլինի՝ և՛ անկախության տոնակատարության, և՛ Բեյլիկ վերադառնալու օրը։ Բայց մայիսը ողբերգական ամիս էր լաչինցիների համար։ Լաչինը օկուպացվել էր մայիսին՝ Շուշա քաղաքի օկուպացիայից 10 օր անց։ Դա մեծ ողբերգություն էր, մեծ դժբախտություն ձեզ համար և մեր ամբողջ երկրի համար, քանի որ հենց Լաչինի օկուպացիան դրեց պատերազմում մեր հետագա անհաջողությունների հիմքը։ Դրանով այդ ժամանակվա Լեռնային Ղարաբաղի մարզը աշխարհագրորեն միացվեց Հայաստանի հետ։ Բացվեց ատելի Լաչինի միջանցքը, որն այլևս գոյություն չունի։ Արդեն կա Լաչին-Խանքենդի երկարամյա ճանապարհ։ Լաչինի միջանցքը անցավ պատմության գիրկը:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է Լաչինի շրջանի Բեյլիկ գյուղ տեղափոխված բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Հիշեցնելով, որ այդ ժամանակ Ադրբեջանում իշխանության համար պայքար էր ընթանում՝ պետության ղեկավարը շեշտել է. «Այդ ժամանակ իշխանության ձգտող Ժողովրդական ճակատ-Մուսավաթ տանդեմը դավաճանություն գործեց և մեծ, տգեղ դեր խաղաց մեր հողերի օկուպացման գործում: Լաչինի օկուպացիայից ուղիղ մեկ ամիս անց նրանք հասան իրենց նպատակին և իշխանության եկան, ինչը մեծ աղետ բերեց մեր երկրի գլխին: Սեփական հողերը թշնամուն վաճառելը, հանձնելը՝ իշխանության գալու համար, մեծ հանցագործություն է, մեծ դավաճանություն, վախկոտություն: Բայց դա արդեն անցյալում է: Մեր պատմության այս սև էջը վաղուց շրջվել է: Այսօր Ադրբեջանը վերականգնել է ինքնիշխանությունը իր ամբողջ տարածքում: Այսուհետ մայիսը տոնական ամիս կդառնա ձեզ համար, մեզ բոլորիս համար»:

Май станет для вас месяцем двойного праздника – и праздника независимости, и дня вашего возвращения в Бейлик. Но май был трагическим месяцем для лачинцев. Лачин был оккупирован именно в мае, через 10 дней после оккупации города Шуша. Это была большая трагедия, большая беда для вас и для всей нашей страны, потому что именно оккупация Лачина заложила основу наших последующих неудач в войне. Ведь тогдашний Нагорно-Карабахский регион географически соединился с Арменией. Был открыт ненавистный Лачинский коридор, которого больше нет. Уже есть многолетняя дорога Лачин-Ханкенди. Лачинский коридор остался в истории.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев на встрече с жителями, переселившимися в село Бейлик Лачинского района.
Напомнив, что в те времена в Азербайджане шла борьба за власть, глава государства подчеркнул: «Стремившийся в то время к власти тандем НФА-Мусават совершил предательство, и им принадлежит большая неприглядная роль в оккупации наших земель. Именно через месяц после оккупации Лачина они добились своего и пришли к власти, что принесло нашей стране большие беды. Продать, сдать свои земли врагу для того, чтобы прийти к власти – это большое преступление, большое предательство, измена, трусость. Но это уже осталось в истории. Эта черная страница нашей истории давно перевернута. Сегодня Азербайджан восстановил суверенитет на всей своей территории. Отныне май станет для вас, для всех нас праздничным месяцем».