• Ալիևը, Էրդողանը և Շարիֆը կգործարկեն Լաչինի միջազգային օդանավակայանը
Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված Լաչինի շրջանում վաղը տեղի կունենա Լաչինի միջազգային օդանավակայանի բացումը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով TRT հեռուստաալիքին, արարողությանը կմասնակցեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը և Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը։
Լաչինի օդանավակայանը կլինի Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում կառուցված երրորդ օդանավակայանը։ Այն նաև երկրի ամենաբարձրալեռնային օդանավակայանն է՝ գտնվում է ծովի մակերևույթից 1800 մետր բարձրության վրա, որի կառուցման համար պահանջվել է լայնածավալ ինժեներական աշխատանքներ դժվար լեռնային պայմաններում։
Օդանավակայանի շինարարությունը սկսվել է 2021 թվականին։ Այն գտնվում է Լաչինի կենտրոնից 30 կմ, Քելբաջարից 60 կմ և Շուշա քաղաքից 70 կմ հեռավորության վրա։ Թռիչքուղին ունի 3 հազար մետր երկարություն և 60 մետր լայնություն։ Տերմինալի թողունակությունը ժամում 200 ուղևոր է։
Այս տարվա մայիսի 26-ին Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հրամանագիր է ստորագրել, որով օբյեկտին շնորհվել է միջազգային օդանավակայանի կարգավիճակ։ Այս մասին տեղեկատվություն է ուղարկվել միջազգային ավիացիոն կազմակերպություններին, և Ադրբեջանում միջազգային օդանավակայանների ընդհանուր թիվը հասել է իննի։

• Алиев, Эрдоган и Шариф запустят Лачинский международный аэропорт
В освобождённом от оккупации Лачинском районе Азербайджана завтра состоится открытие Лачинского международного аэропорта.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на телеканал TRT, в церемонии примут участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф.
Лачинский аэропорт станет третьим по счёту воздушным портом, построенным на освобожденых территориях Азербайджана. Он также является самым высокогорным аэропортом в стране — его расположение на высоте 1800 метров над уровнем моря потребовало масштабных инженерных работ в сложных горных условиях.
Строительство воздушной гавани началось в 2021 году. Аэропорт находится в 30 км от центра Лачина, в 60 км от Кяльбаджара и в 70 км от города Шуша. Взлётно-посадочная полоса имеет длину 3 тысячи метров и ширину 60 метров. Пропускная способность терминала — 200 пассажиров в час.
26 мая текущего года премьер-министр Азербайджана Али Асадов подписал постановление о присвоении объекту статуса международного аэропорта. Информация об этом была направлена в международные авиационные организации, и общее число международных аэропортов Азербайджана достигло девяти.
Лачинский аэропорт, как ожидается, станет важным драйвером для развития в регионе.
Отметим, что ранее президенты Азербайджана и Турции уже совместно открывали два других международных аэропорта — в Физули (в октябре 2021 года) и в Зангилане (в октябре 2022 года).