• Գայա Մամեդով. Հայաստանը վերածվում է համակարգային իսլամաֆոբիայի տարածման կենտրոնի
Հայաստանը ձեռք է բերում այնպիսի պետության համբավ, որտեղ համակարգային իսլամաֆոբիան ավելի ու ավելի մեծ տարածում է գտնում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում ընթացող «Իսլամաֆոբիա. նախապաշարմունքների բացահայտում և խարանների վերացում» թեմայով միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում կազմակերպված պանելային քննարկումների ժամանակ հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Գայա Մամեդովը:
Պատգամավորը նշել է, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում մուսուլմանների նկատմամբ քսենոֆոբիայի աճ է նկատվում, և թեև «իսլամաֆոբիա» տերմինը իր պաշտոնական սահմանումը ստացել է համեմատաբար վերջերս, երևույթն ինքնին գոյություն է ունեցել դրանից շատ ավելի վաղ։
«Որպես էթնիկ ադրբեջանցի, ով ծնվել է ներկայիս Հայաստանի տարածքում, կարող եմ լիակատար վստահությամբ ասել, որ Հայաստանն այն երկրներից է, որտեղ արմատավորվել է համակարգային իսլամաֆոբիա, որը դրսևորվում է տարբեր ձևերով: Հայաստանի տարածքից բռնի կերպով վտարված ադրբեջանցիների ճակատագիրը աննախադեպ պատմական անարդարություն է: Այո, համաշխարհային պատմության մեջ եղել են էթնիկ զտումների և տեղահանությունների դեպքեր: Բայց Հայաստանը, թերևս, միակ պետությունն է, որը կարողացել է ստեղծել գործնականում մոնոէթնիկ տարածք՝ այլ ժողովուրդների բռնի վտարման միջոցով: Ընդամենը հարյուր տարի առաջ այս հողերում ադրբեջանցիները կազմում էին էթնիկ մեծամասնություն: Սակայն, նրանք բոլորը, ընդգծում եմ՝ բոլորը արտաքսվել են», - ասել է Մամեդովը:

Армения приобретает репутацию государства, где системная исламофобия получает все большее распространение.
Как сообщает Report, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Гая Мамедов в ходе панельной дискуссии на международной научной конференции «Исламофобия: разоблачение предрассудков и разрушение стигм» в Баку.
Депутат отметил, что за последние три десятилетия наблюдается рост ксенофобии в отношении мусульман, и, хотя термин «исламофобия» получил свое формальное определение относительно недавно, само явление существовало задолго до этого.
«Как этнический азербайджанец, родившийся на территории нынешней Армении, я могу с полной уверенностью заявить, что эта страна по праву считается одним из наиболее ярких примеров страны, где системная исламофобия укоренилась и проявляется в самых разных формах. Судьба азербайджанцев, насильно изгнанных с территории Армении, это беспрецедентная историческая несправедливость. Да, в мировой истории были случаи этнических чисток и депортаций. Но Армения — едва ли не единственное государство, которому удалось создать практически моноэтническую территорию за счет насильственного изгнания других народов. Еще сто лет назад азербайджанцы составляли этническое большинство на этих землях. Однако все они, подчеркиваю — все, были депортированы», — заявил Мамедов.
По его словам, в Армении было разрушено более 300 мечетей, и сегодня в столице страны Ереване сохранилась лишь одна.