27 Մայիսի 2025 - 14:23
2024 թվականին Ադրբեջանի պետական բյուջեից 500 հազար մանաթ է հատկացվել՝ ղարաբաղյան և դիլբազ ցեղատեսակների ձիերի բուծման համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, սա արտացոլված է «2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» օրենքի նախագծում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ անցյալ տարի 0.5 միլիոն մանաթ է հատկացվել բոժոժի չորացման կետերին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու, մետաքս արտադրողներին պետական բյուջեի հաշվին բոժոժի սերմերի անվճար բաշխման և այլ գյուղատնտեսական գործունեության համար, 0.2 միլիոն մանաթ՝ պետական բյուջեի հաշվին մետաքս արտադրողներին բոժոժի սերմերի անվճար բաշխման համար (Գախի մետաքսագործական կայան), 0.1 միլիոն մանաթ՝ գյուղատնտեսական արտադրանքի վաճառքի տոնավաճառների կազմակերպման համար, 0.9 միլիոն մանաթ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և Գյուղատնտեսության նախարարության համակարգում էլեկտրոնային գյուղատնտեսական տեղեկատվական համակարգի կիրառման ընդլայնման համար, 0.3 միլիոն մանաթ՝ պետական ծրագրերի իրականացման համար, 10 միլիոն մանաթ՝ օրթոֆոտոների պատրաստման և արհեստական բանականության կիրառման համար, որոնք ընդհանուր առմամբ կազմել են 12.5 միլիոն մանաթ:

• Разведение карабахских скакунов обошлось госбюджету в полмиллиона
В 2024 году из государственного бюджета Азербайджана было выделено 500 тыс. манатов на разведение карабахской и дильбазской пород лошадей.
Как сообщает Report, это отражено в законопроекте «Об исполнении государственного бюджета на 2024 год».
Согласно документу, в прошлом году было выделено 0,5 млн манатов на оказание финансовой помощи пунктам сушки коконов, бесплатное распределение семян коконов производителям шелка за счет средств государственного бюджета и другие сельскохозяйственные мероприятия, 0,2 млн манатов на бесплатное распределение семян коконов производителям шелка за счет средств государственного бюджета (Гахская станция племенного шелководства), 0,1 млн манатов на организацию ярмарок по продаже сельскохозяйственной продукции, 0,9 млн манатов на расширение применения информационных технологий и Электронной сельскохозяйственной информационной системы в системе Министерства сельского хозяйства, 0,3 млн манатов на реализацию государственных программ, 10 млн манатов на подготовку ортофотоснимков и применение искусственного интеллекта, что в общей сложности составило 12,5 млн манатов.