• Տասնյակ միլիոններ են հատկացվել Ադրբեջանի զինծառայողների բնակարանով ապահովմանը
Ադրբեջանի 2024 թվականի պետական բյուջեում հատուկ պաշտպանական նախագծերի և միջոցառումների համար հատկացվել է 3492.9 միլիոն մանաթ։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով «2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» օրենքի նախագծին, որը քննարկվել է այսօր՝ տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության խորհրդարանական կոմիտեի նիստում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ադրբեջանական բանակի զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության ամրապնդման միջոցառումների շրջանակներում, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի նախագահի 2011 թվականի դեկտեմբերի 28-ի հրամանագրի համաձայն, 2024 թվականի պետական բյուջեից՝ զինծառայողներին բնակարանով ապահովելու հետ կապված ծախսերի համար հատկացվել է 35 միլիոն մանաթ։
Այս միջոցներն օգտագործվել են ընդհանուր առմամբ 512 լիովին վերանորոգված բնակարաններ գնելու համար, որոնք գտնվում են Պետական բնակարանային գործակալության տրամադրության տակ։ Ձևակերպվել է այս բնակարանների զինծառայողների սեփականությանը փոխանցումը։

• На обеспечение жильем азербайджанских военных выделены десятки миллионов
В государственном бюджете Азербайджана на 2024 год выделено 3492,9 млн манатов на специальные оборонные проекты и мероприятия.
Об этом сообщает Report со ссылкой на законопроект «Об исполнении государственного бюджета на 2024 год», который обсуждался сегодня на заседании парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Согласно документу, в рамках мер по усилению социальной защиты военнослужащих азербайджанской армии, проводимых в соответствии с указом президента Азербайджана от 28 декабря 2011 года, из госбюджета 2024 года выделено 35 млн манатов на расходы, связанные с обеспечением военнослужащих жильем.
За счет этих средств приобретено в общей сложности 512 полностью отремонтированных квартир, находящихся в распоряжении Государственного агентства жилищного строительства. Оформлена передача этих квартир в собственность военнослужащих.
Расходы ведомств и организаций, финансируемых из раздела обороны и национальной безопасности госбюджета на 2024 год, за счет дополнительно поступивших средств сверх выделенных из госбюджета ассигнований (внебюджетные расходы) составили 21,7 млн манатов. Это на 5 млн манатов или на 29,9% больше по сравнению с 2023 годом.