• Գյանջալիև. իսլամաֆոբիան և ռասիզմը փոխկապակցված են
Արևմտյան մի շարք երկրներում սեփական բնակիչներին մի տեսակ իսլամաֆոբիա է պարտադրվում, և քարոզվում է մուսուլմանների նկատմամբ ատելություն և թշնամանք։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում կայացած «Իսլամաֆոբիա. կողմնակալության բացահայտում և խարանների ոչնչացում» միջազգային գիտաժողովում հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Թուրալ Գյանջալիևը։
Նրա խոսքով՝ իսլամաֆոբիան և ռասիզմը փոխկապակցված են։ «Օրինակ՝ Շվեյցարիայում սպիտակամորթ մուսուլման բնակչության 11%-ը տառապում է իսլամաֆոբիայից։ Իսլամաֆոբիան ավելի ու ավելի է տարածվում աշխարհի տարբեր երկրներում, և դրա ճյուղերից մեկը հանգեցնում է ռասիզմի՝ հրահրելով թշնամանք մարդկանց միջև։ Հետևաբար, մուսուլմանները, քրիստոնյաները և հրեաները պետք է միասնական լինեն և միասին պայքարեն», - նշել է Գյանջալիևը։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ այս երևույթի դեմ պայքարի գործընթացում, նախևառաջ, պետք է սկսել ինքդ քեզնից։ «Մենք պետք է կրթվենք, քարոզենք պաշտամունքի և իսլամի գեղեցկությունը, դրա դրական կողմերը», - ասել է նա։

В ряде стран Запада наблюдается в некотором роде навязывание исламофобии своим жителям, пропагандируется ненависть и вражда к мусульманам.
Как сообщает Report, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Турал Гянджалиев на международной научной конференции «Исламофобия: Разоблачение предвзятости и разрушение стигм» в Баку.
По его словам, исламофобия и расизм взаимосвязаны. «К примеру, в Швейцарии 11% белого мусульманского населения подвергаются исламофобии. Исламофобия все больше разветвляется в странах мира, и одна из ветвей приводит к расизму, провоцируя вражду между людьми. Поэтому мусульмане, христиане и иудеи должны быть едины и вести совместную борьбу», — отметил Гянджалиев.
Депутат подчеркнул, что в процессе борьбы с этим явлением следует, прежде всего, начать с себя. «Мы должны просвещаться, пропагандировать красоту поклонения и ислама, его положительные стороны», — сказал он.