26 Մայիսի 2025 - 12:20
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել՝ «Մի շարք դատապարտյալ անձանց ներում շնորհելու մասին»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ ԱՀ ղեկավարի պաշտոնական կայքում տեղեկատվության մեջ:
Ներման մասին որոշում կայացնելիս հաշվի են առնվել մի շարք դատապարտյալ անձանց, նրանց ընտանիքների անդամների, մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից նախագահին ուղղված դիմումները, ինչպես նաև այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են դատապարտյալների անհատականությունը, առողջական վիճակը, ընտանեկան վիճակը, կատարված հանցագործությունների բնույթը և նրանց վարքագիծը պատժի կրման ընթացքում։
Ներվածների ցուցակին կարելի է ծանոթանալ հղումով։
Նշենք, որ ներում ստացածների թվում է Ֆրանսիայի քաղաքացի Կլերկ Թեո Հյուգոն, որը ներխուժել էր մետրոյի կայարան և դիտավորյալ վնասել գույքը՝ ներկելով մի քանի վագոն։ հհ
Նշենք, որ 2024 թվականին Նարիմանովի շրջանային դատարանը Կլերկ Թեո Հյուգոյին դատապարտել է 3 տարվա ազատազրկման իր կատարած արարքների համար։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение «О помиловании ряда осужденных лиц».
При принятии решения о помиловании были учтены направленные президенту обращения ряда осужденных лиц, членов их семей, уполномоченного по правам человека, а также такие факторы как личность, состояние здоровья, семейное положение осужденных, характер совершенных преступлений, их поведение в период отбывания наказания.
Со списком помилованных можно ознакомиться по ссылке.
Отметим, что среди помилованных гражданин Франции Клерк Тео Гюго, который пробрался в депо метрополитена и намеренно повредил имущество, раскрасив несколько вагонов.
Отметим, что в 2024 году Наримановский районный суд приговорил Клерка Тео Гюго к 3 годам лишения свободы за совершенные им действия.