• Շաֆիև. Իսլամաֆոբիան լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում համաշխարհային կայունության և միասնության համար
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում անցկացվող՝ «Իսլամաֆոբիա. նախապաշարմունքների բացահայտում և խարանների ոչնչացում» թեմայով միջազգային գիտական համաժողովում հայտարարել է՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը։
Շաֆիևի խոսքով՝ սա նույնիսկ հանգեցնում է հակամարտությունների և ահաբեկչության միջազգային ասպարեզում. «Ադրբեջանը դեմ է արմատական խմբավորումների գործունեությանը: Մենք պետք է շարունակենք մեր ջանքերը հանուն խաղաղության»:
Կենտրոնի խորհրդի նախագահը ուշադրություն է հրավիրել՝ իսլամաֆոբիայի դեպքերի աճի, ինչպես նաև պետական մակարդակով մուսուլմանական համայնքների նկատմամբ ճնշման և խտրականության աճի վրա։
Նա ընդգծել է, որ իսլամաֆոբիան լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում համաշխարհային կայունությանն ու միասնությանը և վնասում է միջազգային անվտանգությանն ու համագործակցությանը։

• Шафиев: Исламофобия создает серьезную угрозу глобальной стабильности и единству
Как сообщает Report, об этом заявил председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев на проходящей в Баку международной научной конференции на тему «Исламофобия: разоблачение предрассудков и разрушение стигм».
По мнению Шафиева, это даже приводит к конфликтам и терроризму на международной арене: «Азербайджан против деятельности радикальных групп. Мы должны продолжать наши усилия во имя мира».
Председатель правления центра обратил внимание на увеличение случаев исламофобии, а также усиление давления и дискриминации на государственном уровне в отношении мусульманских общин.
Он подчеркнул, что исламофобия создает серьезную угрозу глобальной стабильности и единству, наносит ущерб международной безопасности и сотрудничеству.