• Ի.Ալիևը ուղերձ է հղել իսլամաֆոբիայի դեմ միջազգային համաժողովի մասնակիցներին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Բաքվում անցկացվող՝ «Իսլամաֆոբիա. նախապաշարմունքների բացահայտում և խարանների ոչնչացում» թեմայով միջազգային գիտական համաժողովի մասնակիցներին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, ուղերձը ընթերցել է՝ նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային կազմակերպությունների փորձագետներ, կրոնական գործիչներ, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և գիտնականներ մոտ 40 երկրներից։ Միջոցառման ընթացքում կքննարկվեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են՝ «Իսլամաֆոբիայի գլոբալ միտումները. մարտահրավերներ և պատասխաններ», «Մահմեդականների նկատմամբ ատելությունը քաղաքականության մեջ. իրավական շրջանակներ և դատապաշտպանության ռազմավարություններ», «Իսլամաֆոբիան տարբեր համատեքստերում. տարածաշրջանային հեռանկարներ», «Իսլամաֆոբիան լրատվամիջոցներում և թվային հարթակներում. ինչպես կարող են արհեստական բանականության համակարգերը տարածել և ամրապնդել կողմնակալությունը», «Իսլամական մշակութային ժառանգության պահպանումը փոփոխվող աշխարհում», «Երիտասարդության ներառման կոչը. պայքար կողմնակալության և մոլորության դեմ»:

• Алиев направил обращение участникам международной конференции по исламофобии
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил обращение участникам проходящей в Баку международной научной конференции на тему «Исламофобия: разоблачение предрассудков и разрушение стигм».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, обращение зачитал помощник президента — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
В конференции принимают участие эксперты международных организаций, религиозные деятели, представители неправительственных организаций, ученые из около 40 стран. На мероприятии будут обсуждены такие темы, как: «Глобальные тренды исламофобии: вызовы и ответы», «Ненависть к мусульманам в политике: правовые рамки и стратегии адвокатуры», «Исламофобия в разных контекстах: региональные перспективы», «Исламофобия в медиа и цифровых платформах: как системы искусственного интеллекта могут распространять и усиливать предвзятость», «Сохранение исламского культурного наследия в меняющемся мире», «Призыв молодежи к инклюзивности: борьба с предвзятостью и заблуждениями».