• Երախտագիտություն Ադրբեջանին, առևտրային հարաբերություններ, ներդրումներ և ուղերձ Ռուսաստանին
Ուկրաինան մեծ նշանակություն է տալիս նրան, որ Ադրբեջանը աջակցում է նրա տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին այսօր հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիգան՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Պաշտոնական Կիևը երախտագիտություն է հայտնում Բաքվին՝ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչելու համար», - ասել է Սիբիգան։
Նրա խոսքով՝ այսօր նեղ և ընդլայնված կազմով բանակցությունների ընթացքում, ի թիվս այլ բաների, քննարկվել են առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցեր։
«Այո՛, ապրանքաշրջանառությունը դրական դինամիկա է ցուցաբերում։ Այնուամենայնիվ, կա ավելի մեծ զարգացման ներուժ։ Մենք համաձայնեցինք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստեր անցկացնել այս հարցի շուրջ։ Ուկրաինան պատրաստակամություն է հայտնում՝ աջակցել ադրբեջանական ներդրումներին երկրում», - ասել է նախարարը։
Նախարարը նաև հայտարարել է Ուկրաինայի՝ այս տարի Ռուսաստանի հետ հակամարտությունը դադարեցնեու պատրաստակամության մասինլ ։
«Պաշտոնական Կիևը շահագրգռված է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունը արդեն այս տարի ավարտելու հարցում», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական կողմը հանդես է գալիս՝ հակամարտության բացառապես ժողովրդավարական ճանապարհով լուծմանը։
«Մենք ընդունեցինք Միացյալ Նահանգների զինադադարի մասին առաջարկը։ Մենք պատրաստ ենք խնդիրը լուծել միայն դիվանագիտական ճանապարհով։ Ստամբուլում կայացած հանդիպումը, որտեղ որոշում կայացվեց մեծ թվով գերիների փոխանակման մասին, մեր մտադրությունների վկայությունն է», - հայտարարել է Սիբիգան։

Украина придает огромное значение тому, что Азербайджан поддерживает ее территориальную целостность и суверенитет.
Как сообщает Report, об этом министр иностранных дел Украины Андрей Сибига заявил сегодня на совместной пресс-конференции с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
«Официальный Киев выражает благодарность Баку за признание территориальной целостности и суверенитета Украины», — сказал Сибига.
По его словам, в ходе сегодняшних переговоров в узком и расширенном составах обсуждались в том числе вопросы развития торгово-экономических отношений.
«Да, товарооборот демонстрирует позитивную динамику. Однако есть потенциал для еще большего развития. Мы договорились о проведении заседаний межправкомиссии по данному вопросу. Украина выражает готовность оказать поддержку азербайджанским инвестициям в стране», — сказал министр.
Министр также заявил о готовности Украины завершить конфликт с Россией в текущем году.
«Официальный Киев заинтересован в завершении конфликта между РФ и Украиной уже в этом году», - заявил он.
По его словам, украинская сторона выступает за урегулирование конфликта исключительно демократическим путем.
«Мы приняли предложение Соединённых Штатов о перемирии. Мы готовы решить вопрос лишь посредством дипломатии. Встреча в Стамбуле, где было принято решение об обмене большим количеством пленных, — свидетельство наших намерений», — заявил Сибига.
Министр также отметил, что вопрос организации личной встречи лидеров РФ и Украины в настоящий момент обсуждается.
Глава МИД Украины также приветствовал участие Азербайджана в конференции по восстановлению Украины, которая пройдет в июле этого года в Риме.
По его словам, на предстоящей конференции Украине будет выделен крупный пакет помощи для восстановления страны после войны.
«Рад, что такая миролюбивая страна, как Азербайджан, примет участие в этой конференции. Ожидаем, что выделенные средства действительно помогут нам привести страну в порядок», — сказал Сибига.