26 Մայիսի 2025 - 10:39
Ստամբուլում շարունակվում է մայիսի 22-ին մեկնարկած «Էթնոսպորտ» 7-րդ միջազգային մշակութային փառատոնը։ Ադրբեջանական պատվիրակությունը միջոցառմանը ներկայացրել է՝ «Զաֆար» անվամբ մեծածավալ շոու-կոմպոզիցիա, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել միջոցառման հանդիսատեսի և հյուրերի, այդ թվում՝ Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարության մոտ։
Ինչպես հաղորդում է APA-ն՝ հղում անելով Ադրբեջանի ձիասպորտի ֆեդերացիային, մայիսի 24-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը և նրա կինը՝ Էմինե Էրդողանը, անձամբ դիտել են Ադրբեջանի հավաքականի ելույթը։
130 պատվիրակության անդամների և 20 ղարաբաղյան ձիերի մասնակցությամբ պատրաստված շոուն արտացոլում էր թուրքական աշխարհի հարուստ մշակութային ժառանգությունը, ձիասպորտի ավանդույթները, ձիավարման արվեստը և Ադրբեջանի ազգային ոգին։ Կոմպոզիցիայի ավարտին Թուրքիայի պետության ղեկավարը հոտնկայս ծափահարել է արտիստներին։
Ադրբեջանական պատվիրակության հաջորդ ելույթը կկայանա մայիսի 25-ին և կլինի փառատոնի եզրափակիչ ակորդը, որը միավորում է թուրքական ժողովուրդներին միասնության և եղբայրության ոգով։

• Шоу-композиция азербайджанской команды восхитила Эрдогана
В Стамбуле продолжается VII Международный культурный фестиваль «Этноспорт», стартовавший 22 мая. Азербайджанская делегация представила на мероприятии масштабную шоу-композицию под названием «Зафар», которая вызвала живой интерес у зрителей и гостей мероприятия, включая высшее руководство Турции.
Как сообщает АПА со ссылкой на Федерацию конного спорта Азербайджана, 24 мая президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и его супруга Эмине Эрдоган лично наблюдали за выступлением азербайджанской команды.
Шоу, подготовленное при участии 130 представителей делегации и 20 карабахских скакунов, отразило богатое культурное наследие тюркского мира, традиции конного спорта, искусство верховой езды и национальный дух Азербайджана. По завершении композиции глава турецкого государства аплодировал артистам стоя.
Следующее выступление азербайджанской делегации состоится 25 мая и станет финальным аккордом фестиваля, объединившего тюркские народы в духе единства и братства.