17 Մայիսի 2025 - 08:04
Մայիսի 16-ին Տիրանայում աշխատանքային ճաշի ժամանակ կայացել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի հանդիպումը։
Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է վարչապետին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի հաջող կազմակերպման կապակցությամբ։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել՝ Ադրբեջանի և Ալբանիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, մասնավորապես՝ էներգետիկայի ոլորտում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։
Ընդգծվել է ալբանական Կորչա քաղաքը ադրբեջանական գազ մատակարարելու նախագծի կարևորությունը։
Նախագահը և վարչապետը մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Ալբանիայի միջև համագործակցության հեռանկարների շուրջլ։

• Состоялась встреча Ильхама Алиева и Эди Рамы
16 мая в Тиране во время рабочего обеда состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Албании Эди Рамы.
Ильхам Алиев поздравил премьер-министра с успешной организацией 6-го саммита Европейского политического сообщества.
Стороны выразили удовлетворение развитием двусторонних отношений между Азербайджаном и Албанией, в частности в энергетическом секторе, а также плодотворным сотрудничеством в рамках международных организаций.
Была подчеркнута важность проекта по снабжению азербайджанским газом албанского города Корча.
Президент и премьер-министр обменялись мнениями о перспективах сотрудничества между Азербайджаном и Албанией.