• Բայրամով. Բաքուն գործնական քայլեր է ակնկալում Երևանից և Փարիզից՝ դրոշների պղծման հետ կապված միջադեպերի վերաբերյալ
25 Ապրիլի 2025 - 16:20
Ադրբեջանը մտահոգված է Հայաստանում շարունակվող ռևանշիստական տրամադրություններով։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը Բաքվում՝ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի շարունակվող ռազմականացումը սպառնալիք է ստեղծում նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգության համար:
«Երկու օր առաջ Հայաստանում տեղի ունեցած զանգվածային երթի ժամանակ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր են հնչեցվել։ Այնտեղ նաև այրվել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի դրոշները, սա բացարձակապես անընդունելի է։ Ցավոք, նմանատիպ գործողություններ երեկ տեղի են ունեցել նաև Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում, թեև ավելի փոքր մասշտաբով», - հայտարարել է Բայրամովը։
Նախարարը ընդգծել է, որ այլ երկրների պետական խորհրդանիշների պղծումը հանցագործություն է, այդ թվում՝ այս երկու երկրների օրենքների համաձայն։ «Բաքուն ակնկալում է գործնական քայլեր Հայաստանի և Ֆրանսիայի կառավարություններից՝ համաձայն իրենց օրենսդրության՝ այս միջադեպերի վերաբերյալ։ Իշխանությունները պետք է կանխեն նման գործողությունները, որոնք ամոթալի են հասարակության համար», - հավելել է նա:

• Байрамов: Баку ждет от Еревана и Парижа практических шагов касательно инцидентов с осквернением флагов
25 Апреля 2025 - 14:20
Азербайджан обеспокоен сохраняющимися реваншистскими настроениями в Армении.
Как сообщает Report, об этом заявил глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с главой дипломатии ЕС Каей Каллас в Баку.
По его словам, продолжающаяся милитаризация Армении также создает угрозу безопасности региона Южного Кавказа.
«Два дня назад во время массового шествия в Армении звучали призывы, полные ненависти к Азербайджану и Турции. Там же были сожжены флаги Азербайджана и Турции, это совершенно неприемлемо. К сожалению, аналогичные действия происходили вчера и в столице Франции Париже, хоть и в меньшем масштабе», — заявил Байрамов.
Министр подчеркнул, что осквернение государственных символов других стран является преступлением, в том числе согласно законодательствам этих двух стран. «Баку ждет от правительств Армении и Франции практических шагов в соответствии с их законодательством касательно этих инцидентов. Власти должны пресекать подобные действия, которые являются постыдными для общества», — добавил он.