05 Ապրիլի 2025 - 14:12
Նրանց տեղեկությունների համաձայն, ապրիլի 4-ին Սամարղանդում կայացել է՝ Ուզբեկստանի զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Ումիդ Շադիևի և Ադրբեջանի Զբոսաշրջության պետական գործակալության փոխնախագահ Ազադա Հուսեյնովայի հանդիպումը։
Հանդիպման արդյունքներով փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել՝ «Հասարակական կապերի ազգային կենտրոն» պետական միացյալ ձեռնարկության և Ադրբեջանի զբոսաշրջության բյուրոյի միջև։ Փաստաթուղթն ուղղված է՝ Մեծ Մետաքսի ճանապարհի երկայնքով միասնական զբոսաշրջային երթուղու զարգացմանն ու խթանմանը:
Համագործակցության հիմնական նպատակն է համախմբել երկու երկրների զբոսաշրջային ռեսուրսները՝ Joint Silk Road Highlights Tour նախաձեռնության շրջանակներում։ Նախագիծը նախատեսում է՝ Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներում զբոսաշրջային երթուղիների համատեղ խթանում, ինչպես նաև շեշտը դնում է՝ Մետաքսի ճանապարհի հիմնական պատմական տեսարժան վայրերի վրա, ինչպիսիք են Բաքուն, Շամախին, Շեքին, Խիվան, Բուխարան և Սամարղանդը:
Հուշագրի շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են նաև՝ համատեղ B2B միջոցառումների, ռոուդ-շոուների և միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսների անցկացման մասին։

• Баку и Ташкент будут сотрудничать в сфере туризма
По их информации, в Самарканде 4 апреля состоялась встреча председателя Комитета по туризму Узбекистана Умида Шадиева с заместителем председателя Государственного агентства по туризму Азербайджана Азадой Гусейновой.
По итогам встречи подписан меморандум о взаимопонимании между Государственным унитарным предприятием «Национальный PR-центр» и Бюро по туризму Азербайджана. Документ направлен на развитие и продвижение единого туристического маршрута по Великому шелковому пути.
Основной целью сотрудничества является консолидация туристических ресурсов двух стран в рамках инициативы Joint Silk Road Highlights Tour. Проект предусматривает совместное продвижение туристических маршрутов в странах Центральной Европы, а также акцент на ключевых исторических достопримечательностях Шелкового пути, таких как Баку, Шемаха, Шеки, Хива, Бухара и Самарканд.
В рамках меморандума стороны также договорились о проведении совместных B2B-мероприятий, роуд-шоу и участии в международных туристических выставках.
«Азербайджан и Узбекистан, занимающие ключевые позиции на центральном отрезке Шелкового пути, укрепляют партнерство для повышения конкурентоспособности на мировом туристическом рынке. Подписание документа открывает новые возможности для развития отрасли и усиления культурно-экономических связей между странами», — отмечается в информации.