• ՄՀՎԿ. Ադրբեջանում ականազերծման հարցում օտարերկրյա օգնությունն ավելի ցածր է, քան մյուս երկրներում
Ադրբեջանում մարդասիրական ականազերծմանը տրամադրվող օտարերկրյա օգնությունը զգալիորեն ցածր է՝ մյուս երկրներում նմանատիպ խնդիրների նկատմամբ դոնորային հանրության ներդրման մակարդակի համեմատ։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) վարչության նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչության և ՄՀՎԿ-ի կողմից համատեղ կազմակերպված ճեպազրույցում։
Նա նշել է, որ 2020 թվականին մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների մեկնարկից մինչ օրս՝ օտարերկրյա օգնությունը կազմել է՝ Ադրբեջանում մարդասիրական ականազերծման համար հատկացված ռեսուրսների միայն 6%-ը.
«Սա զգալիորեն ցածր է՝ միջազգային դոնորորային հանրության ներդրման մակարդակի համեմատ, որը սովորաբար կատարում է այլ երկրներում նմանատիպ խնդիրների լուծման հարցերում»:

05 Апреля 2025 - 10:59
Иностранная помощь, оказываемая гуманитарному разминированию в Азербайджане, значительно ниже по сравнению с уровнем вклада донорского сообщества в аналогичные проблемы в других странах.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев на брифинге в штаб-квартире ООН, организованном совместно Постоянным представительством Азербайджана при ООН и ЦАМО.
Он отметил, что с начала работ по гуманитарному разминированию в 2020 году по сей день иностранная помощь составила всего 6% ресурсов, выделенных на гуманитарное разминирование в Азербайджане:
«Это значительно ниже по сравнению с уровнем вклада, который обычно вносит международное донорское сообщество в решение подобных вопросов в других странах».