• Իտալացի նախարար. ՀԳՄ-ն համապատասխանում է COP29-ի նպատակներին
Իտալիան ընդունում է Հարավային գազային միջանցքի առանցքային դերը՝ էներգետիկ անցման գործում։ Սա նախաձեռնություն է, որն ուղղված է մատակարարման անվտանգության ապահովմանը և համապատասխանում է COP29-ի շրջանակներում ընդունված որոշումներին:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է Իտալիայի շրջակա միջավայրի և էներգետիկ անվտանգության փոխնախարար Վաննիա Գավան՝ ելույթ ունենալով Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 11-րդ և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 3-րդ նախարարական նիստի ժամանակ։
Նա ասել է, որ 2020 թվականին շահագործման հանձնվելուց ի վեր Իտալիան ներմուծել է ավելի քան 36 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։
«Դա իրականացավ նաև Անդրադրիատիկ գազատարի (TAP) միջոցով։ 2024 թվականին TAP-ը դարձավ Իտալիայի համար մատակարարման երկրորդ երթուղին։ TAP-ը կօգնի ամրապնդել Իտալիայի դերը՝ որպես ռազմավարական էներգետիկ հանգույց՝ Եվրոպան կապելով Կասպից ծովի և Հյուսիսային Աֆրիկայի հետ, և մենք արդեն սկսել ենք գազատարի թողունակության ավելացման գործընթացը»,- ասել է փոխնախարարը։

05 Апреля 2025 - 11:22
Италия признает ключевую роль Южного газового коридора в энергетическом переходе. Это инициатива, направленная на обеспечение безопасности поставок и соответствующая решениям, принятым в рамках COP29.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказала заместитель министра окружающей среды и энергетической безопасности Италии Ванния Гава в ходе выступления на 11-м министерском заседании в рамках Консультативного совета Южного газового коридора и 3-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике.
Она сообщила, что с момента ввода в эксплуатацию по итогам 2020 года Италия импортировала более 36 миллиардов кубометров газа.
«Это также было реализовано посредством Трансадриатического трубопровода (TAP). В 2024 году TAP стал вторым по величине маршрутом поставок для Италии. TAP поможет укрепить роль Италии как стратегического энергетического центра, соединив Европу с Каспием и Северной Африкой, и мы уже начали процесс увеличения мощности трубопровода», - сказала замминистра.