• Ադրբեջանը փաստաթղթեր է ստորագրել 130 ՄՎտ հզորությամբ երեք արևային էլեկտրակայանների կառուցման համար. Շահբազով
04 Ապրիլի 2025 - 17:50
Ադրբեջանը փաստաթղթեր է ստորագրել 130 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ երեք արևային էլեկտրակայանների կառուցման վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին X սոցցանցի իր էջում գրել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Ներդրումային պայմանագրեր են կնքվել Ջաբրայիլում 50 ՄՎտ հզորությամբ «Ուֆուգ», 50 ՄՎտ հզորությամբ «Շամս», ինչպես նաև Նախչըվանում 30 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանների կառուցման նախագծի շրջանակներում:
Նախարարը նշել է, որ այս նախագծերի իրականացումը հնարավորություն կտա կայաններում արտադրել տարեկան 268 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։ Գազի խնայողությունը կկազմի տարեկան 59 մլն խմ, իսկ ածխածնի արտանետումները կկրճատվեն 128 մլն տոննայով։

04 Апреля 2025 - 16:50
Азербайджан подписал документы по строительству трех солнечных электростанций (СЭС) суммарной мощностью 130 МВт.
Как сообщает Armenia.Az, об этом министр энергетики Пярвиз Шахбазов написал в своем аккаунте в социальной сети Х.
По проектам строительства СЭС «Уфуг» мощностью 50 МВт в Джебраиле, СЭС «Шамс» на 50 МВт подписаны инвестиционные соглашения, а по проекту СЭС в Нахчыване на 30 МВт — исполнительное соглашение.
Министр отметил, что реализация этих проектов позволит вырабатывать на станциях 268 млн кВт/час электроэнергии в год. Экономия газа составит 59 млн кубометров в год, а выбросы углерода сократятся на 128 млн тонн.